Zamki nad Dunajcem – szlakiem malowniczych małopolskich warowni

24 stycznia 2020 , Tagi: atrakcje turystyczne , małopolska , turystyka , zabytki

Francja ma swoją krainę historyczną i Zamki nad Loarą. Małopolska ma swoją Dolinę Dunajca z kilkoma malowniczymi warowniami. Wszystko wskazuje na to, że niebawem staraniem Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, lokalnych gmin i grupy pasjonatów powstanie oficjalny “produkt regionalny” pod nazwą “Zamki nad Dunajcem”. Trzymamy kciuki za inicjatywę, która pomoże lepiej wypromować ten piękny szlak. Zobaczcie wszystkie zamki nad Dunajcem.

Zamków, jak i innych obiektów obronnych w całej Polsce mamy dużo, a nawet bardzo dużo. Spoglądając na mapę kraju, ogromna ilość znajduje się na Dolnym Śląsku. Jednak i Małopolska niewiele w tym ustępuje. Najbardziej znane to oczywiście zamki na szlaku “Orlich Gniazd” ale i zamki nad Dunajcem zachwycają swoim majestatem. Czy to okazałe zamczyska, czy też malownicze ruiny przyglądające się w wodach Dunajca, warto zobaczyć je wszystkie.

Jesień, bezśnieżna zima czy też wczesna wiosna, sprzyjają zwiedzaniu i podziwianiu w spokoju, bez sezonowych tłumów pospieszanych przez przewodników grup, mających w planie jeszcze kilka miejsc w ciągu dnia. Zobaczmy, jak wygląda wielowiekowa historia zaklęta w kamieniu.

Miłośnicy rowerów mogą skorzystać z malowniczej trasy Velo Dunajec, pozwalającej zwiedzić dziewięć zamków, jadąc przy okazji niezwykle malowniczymi terenami wzdłuż Dunajca. Poza zamkami i ruinami, na trasie warto zobaczyć także wiele innych miejsc i budowli historycznych. Szlak Architektury Drewnianej z wielowiekowymi kościółkami jest znany także poza granicami kraju

Przełom Dunajca to bardzo widokowe meandry a spiętrzone wody tworzą kilka zbiorników z wyjątkowo malowniczym otoczeniem. Zbiornik Czorsztyński spiętrzony zaporą w Niedzicy, a tuż poniżej Zbiornik Sromowski w Sromowcach Wyżnych. Rzeka, przepływając przez Pieniny, tworzy malowniczy przełom na odcinku między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą, jednocześnie będąc rzeką graniczną między Polską a Słowacją. Płynąc dalej na północ przez Beskidy Zachodnie, tworzy przełom między Pasmem Lubania a Pasmem Radziejowej i dalej Kotlinę Sądecką. Po połączeniu z największym dopływem, Popradem, płynie szeroką doliną. Przełamuje się przez wzniesienia Pogórza Rożnowskiego, gdzie przegradzają go zapory wodne: w Rożnowie – Jezioro Rożnowskie i Czchowie – Jezioro Czchowskie.

Cały artykuł: https://podroze.onet.pl/gdzie-na-weekend/zamki-i-ruiny-nad-dunajcem-historia-szlak-zwiedzanie/grm31h7

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej