Wystawa Grand Press Photo gości w Tarnowie

4 grudnia 2009 , Tagi: fotografie , wystawy

Po Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie wystawa najlepszych zdjęć z tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo zawita do Tarnowa.

148 zdjęć autorstwa 56 fotoreporterów z całej Polski uczestniczących w IV edycji konkursu oraz kilkanaście prac Erica Grigoriana, po raz pierwszy odwiedzą Tarnów.

Będzie można je oglądać od 22 stycznia do 20 lutego 2009 roku w Sali Lustrzanej, przy ulicy Wałowej 10. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 21 stycznia br. o godzinie 18.00.

Patronem wystawy miejskiej w Tarnowie jest: Tarnowskie Centrum Kultury

Grand Press Photo to konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Od czterech lat organizuje go branżowy miesięcznik “Press”, poświęcony mediom, reklamie, marketingowi i PR. W tegorocznej edycji jury miało do oceny aż 4 900 zdjęć – o 25 proc. więcej, niż w roku ubiegłym. Prace były oceniane w kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie Codzienne, Sport, Przyroda – osobno zdjęcia pojedyncze, osobno fotoreportaże.

Grand Press Photo jest konkursem wyjątkowym, ponieważ przewodniczącym jury i osobą, która ma decydujący głos przy wyborze nagradzanych prac, jest zawsze zwycięzca najbardziej prestiżowego na świecie konkursu dla fotoreporterów World Press Photo. W tym roku był to Eric Grigorian, amerykański fotoreporter współpracujący z agencją Polaris Images, zwycięzca World Press Photo 2003. Oprócz niego w jury tegorocznego konkursu zasiadali: Wojciech Druszcz (“Polityka”), Chris Niedenthal, Krzysztof Wójcik (Polska Agencja Fotografów Forum), Piotr Wójcik (“Gazeta Wyborcza”).

Główną nagrodę i tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia wykonana w grudniu 2007 roku przez Tomasza Gudzowatego, pokazująca dzieci z prywatnej szkoły akrobatycznej w chińskim Wuqiao. Miejscowość ta jest znana w Chinach jako kolebka sztuki cyrkowej. Na 270 tys. mieszkańców ponad 20 tys. zawodowo zajmuje się akrobacją lub uczy się w szkołach cyrkowych.

Autor Zdjęcia Roku dostał aparat fotograficzny Nikon D3 z obiektywem szerokokątnym, drukarkę Epson Stylus Photo R1900 i pakiet Adobe Creative Suite 3 Design Premium.

Przewodniczący jury Eric Grigorian tak motywował ów wybór: – To zdjęcie zwyciężyło dzięki mocnej, dobrej kompozycji. Dzięki treści, jaką ze sobą niesie. Dzięki unikatowości, jaką dla nas prezentuje. Wszystko, co chciałbym mieć w fotografii i czego od dobrej fotografii oczekuję, jest w Zdjęciu Roku.

Tomasz Gudzowaty o okolicznościach powstania tego zdjęcia: – Prywatna szkoła sportowa, jedna z wielu w Wuqiao, mieści się w domu właściciela, a zarazem trenera, który przez uczniów nazywany jest wujkiem. Nie ma tam nic z atmosfery pekińskich czy szanghajskich “fabryk” wyczynowych gimnastyków. Te dzieci przygotowują się do kariery cyrkowej. Niektóre zakończą zawodową edukację na tej szkółce, najzdolniejsi pójdą do państwowej szkoły cyrkowej. Warunki panują raczej siermiężne – nie ma szatni, pryszniców, kosztownych urządzeń gimnastycznych – ale atmosfera jest na pewno dużo bardziej rodzinna. Nagrodzone na GPP zdjęcie powstało ostatniego dnia mojej pracy tam.

Na wystawie zdjęć finałowych są także te, które zdobyły nagrody w poszczególnych kategoriach. Zdaniem jurorów odznaczają się one świeżym spojrzeniem, zwracają uwagę na sytuacje przez wielu fotoreporterów niedoceniane. Szczególnie wysoko oceniono kategorię Ludzie, m.in. fotoreportaże prezentujące próbę własnego, nowego podejścia fotoreportera do bohaterów.

Info z Press.PL

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej