„Wyspa Wilkonia” Hipopotamy Józefa Wilkonia na Rynku w Tarnowie

16 lipca 2017 , Tagi: sztuka , Tarnów

Hipopotamy wyrzeźbione przez artystę Józefa Wilkonia można już oglądać na Rynku!
To stworzona specjalnie dla Tarnowa rodzina hipopotamów. Znajdują się na niebieskiej „wodzie” tuż przy Ratuszu od ulicy Katedralnej. Zwierzaki są dziełem Józefa Wilkonia – wybitnego ilustratora i rzeźbiarza, który z uwagi na swoją rodzinną historię ma szczególny sentyment do Tarnowa: Mam nadzieję i życzenie, że zwierzaki, które przygotowałem zaaklimatyzują się w Tarnowie.

Rzeźby są elementem projektu „Wyspa Wilkonia”, w ramach którego na płycie tarnowskiego Rynku powstały wielofunkcyjne podesty, labirynt – element placu zabaw ozdobiony reprodukcjami ilustracji Wilkonia. Przy Tarnowskim Centrum Informacji eksponowana jest plenerowa wystawa poświęcona życiu i twórczości Józefa Wilkonia. Rynek też bardziej się zazielenił – pojawiły się drzewa i więcej kwiatów.

Na „Wyspie Wilkonia” i w jej okolicy przez całe lato odbywa się szereg zdarzeń – koncerty, letnie potańcówki, piątkowe warsztaty „Zaczarowana Wyspa Wilkonia”, sobotnie czytanie bajek „Wyspa BAJKA-POCZYTAJKA”, „Wtorki z Mega-Książką”, szachy, wieczory z salsą…

Zapraszamy na tarnowski Rynek, bo hipopotamy lubią towarzystwo! Poza tym lubią przytulanie, głaskania i komplementyJ

Już w trakcie montażu zwróciły uwagę mieszkańców i turystów, którzy zasugerowali pomysł plebiscytu na ich imiona.

A spacerując po Tarnowie warto zajrzeć do Ratusza, Tarnowskiego Centrum Informacji, Biura Wystaw Artystycznych i na Dworzec PKP „Wystawę prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej”. We wszystkich tych miejscach spotkać można „wilkoniki” – małe rzeźby Józefa Wilkonia.

Niektóre z wakacyjnych wydarzeń „Wyspy Wilkonia”:

– „Zaczarowana Wyspa Wilkonia” – otwarte warsztaty plastyczne, każdy piątek wakacji,

g. 17:00-20:00

– „Wyspa BAJKA-POCZYTAJKA” – czytanie bajek, każda sobota wakacji, g. 18:00-20:00

– POTAŃCÓWKI – każda niedziela wakacji + pierwsza niedziela września, g. 19:00

– SALSOTEKA – wieczór z salsą, 22.07 i 30.08, g. 20:00

– Jazzowy Rynek – lipcowe piątki zakończone paradą nowoorleańską i jam session na Wyspie, od g. 19:00

– Był Sobie Blues – sierpniowe piątki

– „Wtorki z Mega-Książką” – każdy wtorek wakacji, rodzinne zabawy literackie, g. 14:00-16:00 (poza 15.08)

Projekt „Wyspa Wilkonia” realizowany jest przez Miasto Tarnów przy współpracy kilku jednostek Urzędu Miasta Tarnowa: Wydziału Kultury, Wydziału Komunikacji Społecznej, Wydziału Infrastruktury Miejskiej, Targowisk Miejskich, ZDIK-u. Nad projektem artystycznym patronuje Biuro Wystaw Artystycznych.

Wakacyjne wydarzenie są współorganizowane przez Wydział Kultury, Tarnowskie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych, Miejską Bibliotekę Publiczną i Tarnowski Teatr oraz aktywistów, pasjonatów, animatorów związanych z różnymi stowarzyszeniami i inicjatywami miejskimi.

Więcej na: www.tarnow.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej