Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

„Zofia Stryjeńska. Między wiarą a obrzędem” – wystawa czasowa

12 marca, 09:00 - 15:00

Free

Kolor, rytm i ekspresja, które na co dzień pozostają ukryte w muzealnych magazynach. Prace „księżniczki polskiej sztuki”, bo tak nazywano Zofię Stryjeńską, ze względu na swoją delikatność i wrażliwość na światło prezentowane są publicznie niezwykle rzadko. Wkrótce będzie można zobaczyć je w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

WERNISAŻ: poniedziałek, 16 lutego 2026 r., godz. 18:00
Miejsce: Siedziba Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3
Wystawa czynna: do 16 maja 2026 roku
Wstęp na wernisaż oraz zwiedzanie wystawy – BEZPŁATNY

Na wystawie „Zofia Stryjeńska. Między wiarą a obrzędem” zaprezentowane będą wybrane obrazy i grafiki artystki, pochodzące z unikatowej kolekcji zgromadzonej przez księdza prof. Alojzego Franciszka Nosala, ofiarowanej Miastu Tarnów i zdeponowanej w Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Zbiór ten obejmuje 33 prace Zofii Stryjeńskiej (1891-1976), powstałe głównie w latach 30. i 60. XX wieku i stanowi jeden z najcenniejszych depozytów w zbiorach muzeum.

Wystawa będzie koncentrować się na jednym z kluczowych wątków w twórczości Stryjeńskiej – ludowości, rozumianej jako przestrzeń spotkania wiary, obrzędu i codzienności. Ekspozycja została podzielona na cztery części tematyczne: stroje ludowe, obrzędy i zwyczaje, obrazy religijne oraz ludowe scenki rodzajowe.

Szczegóły

Data:
12 marca
Czas:
09:00 - 15:00
Series:
Koszt:
Free
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://muzeum.tarnow.pl/index.php/pl/node/1297

Miejsce

Siedziba Muzeum Ziemi Tarnowskiej
Rynek 3
Tarnów, małopolskie 33-100
+ Google Map
Telefon
14 6212149
Zobacz witrynę internetową Miejsce

Inne

Odbiorcy
wszyscy