Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

ZAMKOMANIA

29 września 2019, 08:30 - 13:00

Darmowy

Dobiega końca kolejna Zamkomania! W tym roku również współfinansowana z budżetu Tarnowa pod honorowymi patronatami prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, starosty Romana Łucarza i Konsula Honorowego Ukrainy w Tarnowie Bartłomieja Babuśki. Podobnie jak w latach poprzednich Stowarzyszenie Zamek Tarnowski wspólnie z Tarnowską Drużyną Łuczniczą i Bractwem Św. Jakuba starały się ożywić ruiny naszego zamku. Szczególnie podczas kulminacyjnej i zarazem jubileuszowej imprezy , którą był – XI Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry na pcozątku czerwca.

Rok okrągłych rocznic

W tym roku przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Tarnów i kilka ważnych rocznic związanych z Zamkiem Tarnowskich na Górze św. Marcina, o których będzie można usłyszeć podczas organizowanych na ruinach zamku imprez.

– 895 lat od pierwszej wzmianki o wsi Tarnów z 1124 r., czyli dzisiejszym Tarnowcu, gdzie później powstał zamek. Wzmianka powstała między 1123 a 1124 najprawdopodobniej w 1124 r.

– 500 lat przywileju wiślickiego króla Władysława Jagiełły dla kupców tarnowskich –

12 WRZEŚNIA 1419 na prośbę Jana z Tarnowa, wojewody krakowskiego, król Władysław Jagiełło przywilejem wydanym w Wiślicy wyznacza kupcom tarnowskim trasę do Wrocławia prowadzącą przez Opatowiec, Działoszyce, Lelów i Krzepice oraz zwalnia ich od opłacania obowiązujących na niej ceł zarówno duchownych, jak i świeckich. Trasa ta umożliwiała kupcom ominięcie Krakowa, w którym ze względu na prawo składu musieliby się zatrzymać z towarami. Droga ta zwana gościńcem śląskim wychodziła z Tarnowa Bramą Krakowską i prowadziła dzisiejszymi ulicami Batorego, Chopina i Klikowską.

– 50 lat od przerwania najszerzej zakrojonych prac badawczych i zabezpieczających na ruinach zamku tarnowskiego prowadzonych pod kierownictwem Marty Nowosad-Gryl. Przyczyną przerwania były problemy z ich finansowaniem, intrygi niechętnych kontynuowaniu prac prominentów we władzach miasta, wreszcie zawieszenie działalności Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Miasta po śmierci profesora Józefa Edwarda Dutkiewicza. Prace planowano do 1976 roku. Miały zakończyć się odpowiednim wyeksponowaniem i zagospodarowaniem ruin. Niestety tak się nie stało, a stan ruin jest wręcz katastrofalny.

Szczegóły

Data:
29 września 2019
Czas:
08:30 - 13:00
Koszt:
Darmowy
Kategoria wydarzenia:

Miejsce

Góra św. Marcina
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska + Google Map

Inne

Odbiorcy
wszyscy