Wschodnia obwodnica Tarnowa na rządowej liście 100

10 lutego 2020 , Tagi: drogi , inwestycje , Tarnów , transport

To oznacza, że wyczekiwana od lat inwestycja może liczyć na dofinansowanie państwa. Podczas ogłoszenia realizacji programu 100 obwodnic – na której znalazła się też tarnowska droga – minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że inwestycje zostaną zrealizowane do 2030 roku. Dla Tarnowa jest to bardzo dobra i zaskakująca informacja bo ostatnio wydawało się, że obwodnica w ciągu drogi krajowej numer 73 szybko nie powstanie. Tymczasem rząd informuje, że przetarg na jej realizacje miałby zostać ogłoszony już w drugiej połowie 2021 roku.

Na przebieg wschodniej obwodnicy po granicy miasta i gminy Tarnów nie zgadzają się mieszkańcy Woli Rzedzińskiej, ale też tarnowskiej dzielnicy Rzędzin, bo wymaga wyburzenia kilkudziesięciu domów i – ich zdaniem – nie będzie służyła rozwojowi miasta i gminy. Pod wpływem protestów, tarnowscy radni w grudniu niespodziewanie wycofali się z umowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad o współfinansowaniu przez miasto przygotowania dokumentacji dla tej wschodniej obwodnicy.

Nie zgadzał się z tym prezydent Roman Ciepiela oraz mieszkańcy osiedla Jasna, Westerplatte oraz Zielonego, przez które przebiega teraz cały tranzytowy ruch przez Tarnów.

Ale wschodnia obwodnica Tarnowa ma ważny atut – prawomocną decyzję środowiskową, której otrzymanie jest czasochłonne i którą zaskarżyli do sądu mieszkańcy osiedla Rzędzin. Sąd oddalił ich skargę.

Minister Adamczyk zapowiedział, że 100 obwodnic ma być gotowych do 2030 roku. Tarnowska droga powinna powstać jednak dużo szybciej. Bo jak informuje rząd, przetarg na realizacje inwestycji miałby zostać ogłoszony już w drugiej połowie 2021 roku, a to by oznaczało, że wschodnia obwodnica Tarnowa powstałaby przed 2025 rokiem.

Co ciekawe, jeszcze przed ogłoszeniem decyzji ministerstwa, na środę w Tarnowie zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej, podczas której radni … mieli przyjąć apel do premiera o wpisanie wschodniej obwodnicy do rządowych planów.

Oprócz tarnowskiej obwodnicy, w programie znalazły się też obwodnice innych małopolskich miast – Trzebini, Limanowej, Makowa Podhalańskiego, Nowego Targu, Piwnicznej i Wadowic.

Artykuł: https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/wschodnia-obwodnica-tarnowa-na-rzadowej-liscie-100/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej