Wieża zamku w Melsztynie będzie jeszcze wyższa. Na szczycie powstanie taras z widokiem na dolinę Dunajca i góry

19 lipca 2022 , Tagi: atrakcje turystyczne , ciekawostka

Górująca nad doliną Dunajca wieża, będąca pozostałością po średniowiecznym zamku w Melsztynie będzie jeszcze wyższa. Dzięki kolejnym środkom pozyskanym przez gminę z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dobudowane zostaną do niej kolejne dwie kondygnacje.

Za sprawą prac prowadzonych już od kilku lat na zamkowym wzgórzu w Melsztynie, wieża została uzupełniona i nadbudowana do wysokości ponad 11 metrów. Prace podzielone były na cztery etapy i pochłonęły dotąd blisko 1,7 mln złotych.

– W kolejnym – piątym etapie, chcemy wybudować jeszcze dwie kondygnacje do 19 metrów i zwieńczyć je wieńcem betonowym pod przyszły dach, którym chcielibyśmy przykryć budowlę w przyszłym roku – mówi Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.

Na te prace gmina otrzymała z ministerstwa wcześniej 740 tys. zł, ale po przetargu okazało się, że wraz z wkładem własnym gminy pieniędzy nie wystarczy na ich sfinansowanie. Gmina zwróciła się więc do MKiDN o zwiększenie dotacji. Nadeszła właśnie pozytywna odpowiedź z departamentu zabytków. Na odbudowę zamku w Melsztynie ministerstwo przekazało dodatkowo 375 tys. zł, a to oznacza że tegoroczna dotacja wyniesie ponad 1,1 mln zł. W listopadzie ub. roku prace wizytował osobiście minister Piotr Gliński.

Kończą prace przy wieży w Melsztynie, rozpoczynają budowę przypory

Poza wieżą, niedługo rozpoczną się także prace przy wznoszeniu przypory. Ta będzie mieć 16 metrów, a na je szczycie, podobnie jak na wieży powstanie taras widokowy. Prace te są możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa małopolskiego.

Na razie na zamkowe wzgórze w Melsztynie i częściowo odbudowaną wieżę można jeszcze wejść bez przeszkód. Prace budowlane i związane z nią ograniczenia w dostępnie do tego miejsca, mają rozpocząć się pod koniec wakacji.

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/wieza-zamku-w-melsztynie-bedzie-jeszcze-wyzsza-na-szczycie/ar/c1-8909387

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej