Wieża ratuszowa w Tarnowie znów dostępna dla zwiedzających

21 marca 2018 , Tagi: Muzeum , Tarnów

Znów można wejść szklanymi schodami na wieżę ratusza w Tarnowie, uznawanego za najcenniejszy zabytek i symbol tego miasta. Wieża była nieczynna od ponad roku z powodu awarii prowadzących do niej schodów.

Szklane schody wiodące na wieżę zamontowano w 2010 roku, w trakcie generalnego remontu całego gmachu. To one stały się przyczyną całego zamieszania, bo podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów jeden stopnień wypadł z umocowań i uszkodził kilka kolejnych. Potrzebna była wymiana uszkodzonych stopni oraz przegląd techniczny całej konstrukcji.

Jak poinformował dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar, od wtorku jedna z głównych atrakcji w centrum miasta znów jest dostępna dla zwiedzających. „Zapraszamy wszystkich, którym niestraszny jest lekki powiew wiatru” – zachęcają przedstawiciele placówki.

Gmach ratusza w Tarnowie uznawany jest za najcenniejszy zabytek i symbol tego miasta. Codziennie w południe ze szczytu jego wieży rozlega się głos hejnału skomponowanego przez Stanisława Rzepeckiego w 1972 roku. Z wieży zwiedzający mogą oglądać panoramę Tarnowa.

Na wieży znajduje się też najstarszy w Polsce działający, ręcznie nakręcany zegar ratuszowy. Najwcześniejsza wzmianka o istnieniu zegara wieżowego pochodzi z początku XVI wieku, uległ on jednak zniszczeniu podczas pożaru w 1663 r.

Zniszczony zegar zastąpiono nowym, z mechanizmem typu szkieletowego. Zegar jest czynny do dziś – tarnowscy historycy uważają, że jest on najstarszym w Polsce ręcznie nakręcanym zegarem ratuszowym. Pracujący mechanizm czasomierza można obejrzeć – jest on widoczny z poziomu poddasza ratusza.

Ratusz w Tarnowie został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku jako gotycki, murowany. W połowie XVI wieku został rozbudowany i wzbogacony o elementy renesansowe przez Jana Marię Mosca zw. Padovano. Od początku istnienia do 1931 był siedzibą samorządowych władz miejskich.

Od 1931 roku ratusz jest siedzibą muzeum, które posiada m.in. unikatową kolekcję portretów sarmackich z XVII i XVIII wieku, jeden z najcenniejszych w kraju zbiór porcelany oraz zbiór broni i uzbrojenia z oryginalną kopią husarską – jedną z trzech w całości zachowanych w Polsce.

http://podroze.onet.pl/aktualnosci/wieza-ratuszowa-w-tarnowie-znow-dostepna-dla-zwiedzajacych/fyk3bf

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej