Wieści z Dębna: Znaleźli fragment samolotu

9 maja 2012 , Tagi: Dębno

 

Fragmenty samolotu liberator zestrzelonego przez Niemców w Łysej Górze w gminie Dębno podczas II wojny światowej znaleźli podczas prac porządkowych mieszkańcy. Z ziemi wykopali także kilkadziesiąt sztuk amunicji.
Przypomnijmy, że samolot 31 Dywizjonu Południowoafrykańskich Sił Powietrznych (SAAF) liberator EW-161 “M” został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku. Powracał właśnie z misji zrzutu dla Powstania Warszawskiego, a na pokładzie było siedmiu członków załogi. Wszyscy zginęli na miejscu, pochowali ich mieszkańcy.
Po latach w 60. rocznicę tego wydarzenia odsłonięto pomnik poświęcony żołnierzom. W piątek, 4 maja podczas prac porządkowych w okolicy pomnika grupa mieszkańców natrafiła na znajdujące się w ziemi szczątki zestrzelonego samolotu. Część z nich pozbierał sołtys Roman Sacha, resztę zabrał Kazimierz Mleczko, jeden ze świadków tragicznych wydarzeń z 1944 roku. -Tutaj jest śmigło z numerami seryjnymi i oznakowaniem wojskowym, a tam jeszcze dwa ciężkie karabiny maszynowe – Roman Sacha pokazuje pojedyncze przedmioty poukładane na przyczepie. Są na niej także mocno uszkodzone i powyginane fragmenty blachy, prawdopodobnie z kadłuba i skrzydeł. U Kazimierza Mleczki na podwórku na betonowym placu leży kilkadziesiąt sztuk nabojów. Mający 81 lat mężczyzna bez obaw zabrał je do siebie do domu. -O, tak do góry skakały na taczkach jak żeśmy je myli wodą ze szlaucha –śmieje się.
Zgoła inny sposób obchodzenia się z amunicją zaproponowała policja, którą na polecenie Wójta Grzegorza Bracha powiadomili pracownicy samorządowi we wtorek 8 maja, czyli zaraz po tym, jak mieszkańcy podzielili się informacją o dokonanym odkryciu. Funkcjonariusze niezwłocznie pojawili się na miejscu zabezpieczając znalezisko. O jego dalszym losie zadecyduje prokurator. Przypuszczać można, że amunicją zajmą się saperzy. Fragmenty samolotu i jego wyposażenia mieszkańcy proponują oddać do Muzeum Lotnictwa. O znalezisku chcą też powiadomić przedstawicielstwo dyplomatyczne RPA w Polsce.

http://www1.atlas.intarnet.pl/index_full.html?action=full&id=22669&PHPSESSID=2ad4a11e8c9ad0556c27bcbb87e5f572

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej