‘Warto czerpać z historii’. Zjazd profesorów i wykładowców historii Kościoła w Roku Jubileuszu WSD

22 kwietnia 2022 , Tagi: Kościół , seminarium

Historia jest nauczycielką życia i zajmuje ważne miejsce w formacji kapłańskiej – podkreślają wykładowcy historii Kościoła w Polsce. W Tarnowie trwa ich spotkanie z okazji 200-lecia Wyższego Seminarium Duchownego.

W zjeździe uczestniczy biskup gliwicki Jan Kopiec, przewodniczący sekcji historyków Kościoła na uniwersytetach, wydziałach teologicznych i w seminariach duchownych przy Konferencji Episkopatu Polski.

– Znajomość historii powoduje, że lepiej rozumiemy Kościół, jak i specyfikę tego posłannictwa, którego podejmą się przyszli księża, dlatego od czasów zwłaszcza po soborze trydenckim, po reformacji historia znalazła swoje miejsce w całości edukacji przyszłych kapłanów. Nie było to łatwe.

Historię tarnowskiego seminarium przybliżył profesorom i wykładowcom z Polski ks. Ryszard Banach.

– Dziś nikomu by nie przyszło do głowy, że w Tarnowie nie ma seminarium, a były takie czasy, że ciągle to zagrożenie było. To wielka łaska Boża, że seminarium przetrwało szczęśliwie to wszystko. I i II wojna była bardzo trudnym okresem w historii. Budynek seminarium był zajmowany przez władze okupacyjne i kleryków wyrzucano. Rektor ks. Roman Sitko, kiedy nie mógł tutaj w seminarium prowadzić normalnych zajęć to przeniósł się do Błonia, ale także tam zostało to zamknięte, a ks. Sitko trafił do obozu koncentracyjnego.

Więcej na: https://www.rdn.pl/religia/warto-czerpac-z-historii-zjazd-profesorow-i-wykladowcow-historii-kosciola-w-roku-jubileuszu-wsd

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej