W systemie sprzedaży PKP Intercity sprawdzisz ślad węglowy podróży

2 czerwca 2021 , Tagi: komunikacja kolejowa

Od dzisiaj (2 czerwca 2021) kupując bilet na stronie intercity.pl można zobaczyć, jaki ślad węglowy pozostawi wybrana podróż pociągiem i o ile korzystniejsza dla środowiska będzie pod tym względem w porównaniu z innymi środkami transportu.

Dodanie informacji o śladzie węglowym podróży PKP Intercity zapowiedziało w styczniu. Jak podkreśla przewoźnik, kolej bowiem charakteryzuje się ponad 3 razy mniejszą emisją dwutlenku węgla niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą niż lotniczy, co czyni ją najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego. Dlatego od teraz przewoźnik wprowadził w systemie e-IC informację dla pasażerów nt. śladu węglowego, jaki pozostawi ich podróż pociągiem oraz tego, o ile bardziej ekologiczna będzie ona od przejazdu samochodem lub lotu samolotem. Na tegoroczne wakacje planowane jest wdrożenie nadruku na biletach z informacją o śladzie węglowym. Taka informacja od dziesięciu lat podawana jest na stronie Deutsche Bahn.

Ekologiczną wartość kolei najlepiej widać na przykładach

W jak dużym stopniu wybór środka transportu przekłada się na emisję CO2, widać na konkretnych przykładach. W przypadku podróży PKP Intercity ze Szczecina do Gdańska emitowanych jest 11 kg dwutlenku węgla na pasażera, przy 37 kg przy podróży samochodem i 70 kg samolotem. Podróż między Poznaniem a Krakowem to 13 kg emisji CO2 przy wyborze pociągu, 46 kg dla samochodu i 81 kg dla samolotu. Z kolei wybierając się z Warszawy do Wrocławia należy liczyć się z emisją na poziomie 11 kg w przypadku pociągu, 41 kg w transporcie kołowym i aż 98 kg drogą powietrzą*. Należy także pamiętać, że w przypadku najbardziej emisyjnych podróży lotniczych, często trzeba założyć dojazd do i z podmiejskiego lotniska – co oznacza dodatkowy czas podróży i kolejne kilogramy emisji – pisze przewoźnik.

Więcej: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/w-systemie-sprzedazy-pkp-intercity-sprawdzisz-slad-weglowy-podrozy-102817.html

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej