Ulicami Tarnowa przeszedł marsz poświęcony 728 więźniom pierwszego transportu do Kl Auschwitz

15 czerwca 2020 , Tagi: Tarnów

Wymowny i symboliczny Marsz Pamięci przeszedł w niedzielę ulicami Tarnowa – był to marsz poświęcony 728 więźniom pierwszego transportu do KL Auschwitz.

To właśnie z Tarnowa do Oświęcimia przywieziono pierwszych więźniów hitlerowskiego obozu KL Auschwitz. Było to 728 więźniów politycznych, którzy sprzed budynku starej żydowskiej łaźni w Tarnowie przez całe miasto przeprowadzeni zostali przez nazistów na dworzec PKP.

– Szli zmaltretowani, pobici i nie wiedzieli, dokąd jadą – mówi Ryszard Lis, prezes Towarzystwa Pamięci o KL Auschwitz w Tarnowie. – Był zakaz wychodzenia na ulicę. Nie wolno było otwierać okien. Ci więźniowie, którzy to wspominają, zwłaszcza tarnowianie, patrzyli w swoje okna. To robiło straszne wrażenie.

Tarnowski Marsz Pamięci pokonał tę samą trasę co 80 lat temu pierwsi obozowi więźniowie.

Uczestnicy marszu złożyli kwiaty przy pomniku na tarnowskim dworcu PKP upamiętniającym pierwszy transport do KL Auschwitz. W dworcowej galerii otwarta została także wystawa poświęcona pierwszemu transportowi.   

https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/ulicami-tranowa-przeszedl-marsz-poswiecony-728-wiezniom-pierwszego-transportu-do-kl-auschwitz/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej