To znalezisko rewiduje nasze podejście do historii tarnowskich Żydów

27 września 2010 , Tagi: zabytki

Tak odkrycie śladów cmentarza podczas budowy przejścia podziemnego przy ulicy Mickiewicza komentuje dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz. Dotychczas sądziliśmy, że przedstawiciele wyznania mojżeszowego pierwotnie osiedlali się w mieście Leliwitów wzdłuż dzisiejszej ulicy Lwowskiej. – Znalezienie nekropoli w tym miejscu weryfikuje tę tezę – wyjaśnia Adam Bartosz.

Zdaniem dyrektora muzeum jest to także najstarsza nekropolia, którą odkryto w Tarnowie. Starsze mogły być tylko małe przykościelne cmentarze chrześcijańskie.

Ślady odkryte w ziemi pozwalają wnioskować, że cmentarzysko ciągło się wzdłuż obecnego placu Szczepanika. Trudne jest dokładne określenie wieku nekropoli. Dostępne historykom dokumenty wskazują jednak, że obiekt pochodzi z okresu sprzed XVII wieku. Najstarsze wzmianki o cmentarzu żydowskim między ulicami Szpitalną i Nowodąbrowską pochodzą z 1631 roku. Są też informacje o starszej nekropoli żydowskiej, ale nie określają one miejsca jego położenia, stąd hipoteza że to ten obiekt.

 

Radio Eska Tarnów, 27-09-2010, http://www.intermaks.pl/index.html?grp=2&info=18344&strona=0

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej