Tarnowskie Muzeum Okręgowe przymierza się do odtworzenia Panoramy Siedmiogrodzkiej

To będzie prawdziwy turystyczny hit Tarnowa. Jak dowiedziało się Radio Kraków, tarnowskie Muzeum Okręgowe przymierza się do odtworzenia Panoramy Siedmiogrodzkiej. To jednak nie wszystko.

Znalazł się sponsor, który jest zainteresowany sfinansowaniem nie tylko odtworzenia monumentalnego dzieła Jana Styki, ale i wybudowaniem rotundy, w której obraz będzie prezentowany. Zainteresowanie sfinansowaniem tego pomysłu wyraziła jedna z agencji rządowych.

W Muzeum tworzy się już grupa artystów, którzy podejmą się zadania odtworzenia obrazu pędzla Jana Styki. Przewodniczyć jej ma tarnowski artysta Roman Fleszar.

– Ma on doświadczenie w tej kwestii. Ma za sobą wiele dzieł wielkoformatowych. Wie, jak to zrobić. Przeprowadziliśmy wiele rozmów. On ma pomysł, jak rozplanować całość prac. Wydaje się, że to będzie najbardziej odpowiednia osoba. On sobie dobierze pozostałych artystów do zespołu – mówi dyrektor Muzeum Okręgowego, Kazimierz Kurczab.

Nad rekonstrukcją obrazu pracują już graficy. Najpierw powstanie mniejsza replika dzieła, a ostatecznie obraz zostanie odtworzony już we wnętrzach planowanej rotundy. Plan jest taki, aby powstała ona na działce obok tarnowskiego Parku Strzeleckiego i mauzoleum Bema. Projekt zakłada, że byłby to podziemny budynek.

Właścicielem działki jest miasto, dlatego trwają już rozmowy z władzami Tarnowa w sprawie tej budowy. Rozmowy mogą być jednak trudne. Prezydent Tarnowa w rozmowie z Radiem Kraków przyznał, że w jego opinii taka rotunda nie powinna stanąć w tym miejscu, ale bliżej centrum, w okolicach alei Solidarności.

Artykuł ze stron https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/tarnow/tarnowskie-muzeum-okregowe-przymierza-sie-do-odmalowania-panoramy-siedmiogrodzkiej

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej