Tarnowski szkic do „Panoramy Siedmiogrodzkiej” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Dzieło Jana Styki zostanie zaprezentowane w ramach wystawy „Panorama Siedmiogrodzka, czyli bitwa pod Sybinem w 1849 roku” z okazji 35. rocznicy obecności Panoramy Racławickiej we Wrocławiu.

– Koledzy z Wrocławia będą chcieli otworzyć tę ekspozycję z początkiem kwietnia. Będzie trwała do końca sierpnia, bądź połowy września. Następnie cała Panorama i cała rotunda zostanie zamknięta, nasza panorama wywędruje do domu, Panorama Racławicka zostanie zwinięta, a cała rotunda po 35 latach funkcjonowania zostanie poddana procesowi remontu – mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Andrzej Szpunar.

Miniatura stanowi cenne uzupełnienie do 22 fragmentów dwunastometrowego dzieła Styki przedstawiającego bitwę wojsk węgierskich z armią rosyjsko-austriacką pod Sybirem.

– Obraz jest o tyle ważny, że przedstawiający tę centralną scenę ze sztabem generała Bema, do której nie mamy żadnych fragmentów, a nawet nie mamy wiedzy, co się stało z fragmentem przedstawiającym samego generała Bema – czy on jeszcze istnieje, czy uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej – dodaje Andrzej Szpunar.

Obraz z 1897 r. tarnowskie Muzeum zakupiło w ubiegłym roku za kwotę 65 tys. złotych dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej na: http://www.rdn.pl/news/tarnowski-szkic-panoramy-siedmiogrodzkiej-muzeum-narodowym-we-wroclawiu

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej