Tarnowski ksiądz wymyślił pierwszą w świecie aplikację dla chrześcijan niesłyszących

29 czerwca 2020 , Tagi: ciekawostki

Effatha24 zawiera m.in. liturgię słowa na każdą niedzielę, modlitwy i katechezy w języku migowym.

Aplikacja mobilna Effatha24 jest pierwszą w świecie aplikacją mobilną służącą polskim chrześcijanom niesłyszącym i słabosłyszącym, posługującym się polskim językiem migowym lub też polskim systemem języka migowego. Jest ona ukierunkowana na pomoc organizacyjną Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Niesłyszących, a także jako źródło wiedzy religijnej dla chrześcijan mających problemy ze słuchem.

– Nowe narzędzia technologiczne pomagają w komunikacji interpersonalnej. Jako Duszpasterstwo Niesłyszących w Polsce 15 października 2018 r. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie zorganizowaliśmy Ogólnopolską Konferencję Duszpasterstwa Niesłyszących pt.: „Jak dziś można głosić Ewangelię Niesłyszącym? – szanse, wyzwania i zagrożenia”. Podczas tego spotkania księża duszpasterze oraz katecheci niesłyszących z całej Polski, na czele z krajowym duszpasterzem niesłyszących w Polsce ks. Łukaszem Pasutą, z wielką radością przyjęli pomysł utworzenia aplikacji dla niesłyszących chrześcijan w Polsce – opowiada ks. Damian Migacz, duszpasterz niesłyszących w diecezji tarnowskiej, który powstanie tej aplikacji podczas wspomnianej konferencji zapowiadał.

To właśnie ks. Damian Migacz jest pomysłodawcą i koordynatorem prac nad powstaniem aplikacji Effatha24. Jest także odpowiedzialny za jej funkcjonowanie i aktualizowanie. W prace nad stworzeniem filmów ewangelizacyjnych włączyły się Fundacja “Fonis”, duszpasterstwa niesłyszących z diecezji gliwickiej, wrocławskiej, tarnowskiej, sandomierskiej i opolskiej.

Aplikacja Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce ma na celu zebranie wszystkich dotychczasowych materiałów osadzonych na serwerach w internecie. Kilka ośrodków duszpasterskich w Polsce podejmuje się nagrywania filmów i tworzenia multimedialnych materiałów ewangelizacyjnych.

– Pragniemy wykorzystać tę aplikację do celów organizacyjnych naszego duszpasterstwa niesłyszących w Polsce, ale i w poszczególnych diecezjach, aby promować i informować o planowanych pielgrzymkach, spotkaniach i innych działaniach dedykowanych niesłyszącym chrześcijanom w Polsce – tłumaczy kapłan.

Stworzenie aplikacji w wymagało opracowania projektu, konsultacji z ks. Łukaszem Pasutą, a także poszczególnymi duszpasterzami i katechetami w całym kraju, zleceniu profesjonalnej firmie Altconnect wykonania wszystkich założeń, utworzeniu materiałów filmowych, zebraniu informacji o wszystkich ośrodkach duszpasterskich, próbnej publikacji i sprawdzeniu poprawności logistycznej działania aplikacji.

Więcej: https://tarnow.gosc.pl/doc/6381589.Tarnowski-ksiadz-wymyslil-pierwsza-w-swiecie-aplikacje-dla

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej