Tarnowska produkcja doceniona w Gdyni

11 września 2017 , Tagi: kino , Tarnów

Obraz TodMachine młodego, tarnowskiego reżysera Bogusława Kornasia zostanie zaprezentowany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tarnowska realizacja weźmie udział w konkursie „Inne Spojrzenie”-  drugiej obok konkursu głównego kategorii sekcji pełnometrażowych fabuł, w której zobaczymy w sumie siedem filmów. – Nominacja jest dla nas dowodem na to, że nie zmarnowaliśmy tych pięciu lat – mówi Bogusław Kornaś, reżyser i autor scenariusza „Tod Machine”.

– Film opowiada historię miasta, w którym właśnie finalizowana jest budowa pewnej maszyny, która ma odmienić losy wojny. Jeden z konstruktorów znika w tajemniczych okolicznościach, a w mieście pojawia się tajemnicza postać… – opowiada  reżyser.

Obraz utrzymany w konwencji kina niemego jest zrealizowany przez tarnowskich twórców i niemal z całości w Tarnowie. Na ekranie zobaczymy między innymi Przemysława Sejmickiego, Grzegorza Stokłosę czy znanego z „Solskiego” Jerzego Pala. Sceny kręcone były w Parku Sanguszków, na terenie Zakładów Azotowych, w centrum miasta i seminarium duchownych.

Forma odwołuje się do niemieckiego ekspresjonizmu, m.in. legendarnego filmu „Gabinet doktora Caligari” z 1920 roku. Twórcy nie korzystali z pomocy zawodowych filmowców, wszystko było realizowane metodą chałupniczą i w większości własnym sumptem. Realizacja projektu trwała pięć lat i było w niego zaangażowanych około 150 osób.

Filmy w konkursie Inne Spojrzenie ubiegają się o Nagrodę Złotego Pazura, przyznawaną „za odwagę formy i treści”. 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w terminie 18-23 września.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej