Tarnowska biblioteka wzbogaciła się o niezwykłą kolekcję.

4 lutego 2015 , Tagi: biblioteka , kultura

Pod koniec ubiegłego roku do Tarnowa trafił księgozbiór Tadeusza Nowaka i pamiątki związane z tym wybitnym poetą i pisarzem. Nowak urodził się na Powiślu Dąbrowskim a w Tarnowie, w murach I Liceum Ogólnokształcącego, rozpoczęła się jego edukacja. “Te związki z naszym miastem i regionem sprawiły, że po jego śmierci rodzina zdecydowała się przekazać nam tę unikatową na skale kraju kolekcję” – przyznaje Ewa Stańczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.

W Polsce w posiadaniu podobnej kolekcji jest tylko Muzeum Literatury w Warszawie. Tadeusz Nowak, urodził się dokładnie w Sikorzycach w gminie Wietrzychowice. Opisy krajobrazów regionu tarnowskiego bardzo często pojawiały się w jego prozie i poezji. Przekazaną kolekcję mieszkańcy Tarnowa będą mogli jeszcze w tym roku obejrzeć w tarnowskiej bibliotece.  

Tadeusz Nowak Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie, później filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1948 opublikował pierwszy wiersz w tygodniku „Wici”. W 1953 wydał pierwszy tomik poezji „Uczę się mówić”, a w 1956 tomik „Prorocy już odchodzą”. Oprócz działalności poetyckiej artysta zajmował się także prozą, czego przykładem są zbiory opowiadań „W puchu Alleluja” czy powieści „Takie większe wesele”, „A jak królem, a jak katem będziesz”, „Diabły”, „Dwunastu”, „Prorok”, „Wniebogłosy”. Zmarł w sierpniu 1991 roku po długotrwałej chorobie.

MBP w Tarnowie może już poszczycić się cennymi kolekcjami pochodzącymi od osób, które w znaczący sposób wpisały się w kulturalny pejzaż zarówno regionu, jak i kraju. Obok kolekcji starych druków są to: emigracyjny księgozbiór Lidii i Adama Ciołkoszów, kolekcja „Tarnovia” ze zbiorów bibliofila, miłośnika historii i architektury Tarnowa Witolda Gryla, jeden z największych w Polsce wielojęzycznych zbiorów „Kalevali” przekazany bibliotece przed laty przez wybitnego kolekcjonera Norberta Lippóczego, czy kolekcja harcerska ze zbiorów publicystki i działaczki harcerskiej Marii Żychowskiej.

Więcej na:

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/tarnowska-biblioteka-wzbogacila-sie-o-niezwykla-kolekcje-zdjecia/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej