Tarnowscy ratownicy znów najlepsi! W ekstremalnych górskich warunkach wywalczyli mistrzostwo

3 lutego 2020 , Tagi: Tarnów , wydarzenia

Tarnowscy ratownicy medyczni zajęli pierwsze miejsce na XV Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym w Bielsku-Białej. Tuż za nimi uplasowali się ratownicy z cieszyńskiego pogotowia, natomiast trzecie miejsce zajęła załoga z Iwano-Frankowska na Ukrainie.

XV Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym odbywały się w dniach od 28 do 31 stycznia w Bielsku-Białej. W zawodach wzięło udział 38 załóg z całego kraju i trzy zespoły z Ukrainy – z Kicmania, Iwano-Frankowska oraz ze Lwowa. Powiatową Stację Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie w tegorocznych zmaganiach reprezentowali ratownicy medyczni w składzie: Michał Lanocha, Krzysztof Hetman i Bartosz Białoń.

Poziom zawodów był bardzo wysoki. Na uczestników czekały różne wymagające zadania i specjalnie zaaranżowane symulacje zdarzeń, w których ratownicy medyczni musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami i wytrzymałością fizyczną. Nie brakowało konkurencji w trudnym górskim terenie, a do kilku zadań karetki wyjeżdżały w nocy. – Po raz pierwszy zawody były organizowane w tak trudnych warunkach pogodowych, w górach, w śniegu i niskiej temperaturze, więc wyjechaliśmy stamtąd bogatsi o nowe doświadczenia – mówi kierownik zwycięskiego zespołu, Michał Lanocha.

Każda załoga miała do wykonania dziewięć zadań. Jak wyglądały konkurencje? W pobliżu Dębowca wezwano karetkę do urazu kolana 8-letniego dziecka które okazało się być… pijane, podobnie zresztą jak jego ojciec, który próbował wręczyć ratownikom łapówkę. W centrum handlowym zasłabło dziecko – u chłopca doszło do zatrzymania krążenia, zaczął mu pomagać dziadek, ale zaraz sam potrzebował pomocy. Na Szyndzielni ciężarna kobieta zaczęła rodzić, a na Klimczoku wypadek miał narciarz, u którego doszło do wytrzewienia jelit. Ratownicy musieli wykazać się też na torze kartingowym, w jednostce straży pożarnej w Wapienicy i w fabryce Fiata, w której wybuchł magnez. Zgodnie z tradycją zimowych mistrzostw był też bieg na 10. piętro, tym razem został rozegrany w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej.

Dodajmy, że ratownicy z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie od lat sytuują się w ścisłej czołówce najlepszych ekip medycznych w Polsce i wielokrotnie stawali na podium mistrzostw. 

Artykuł: http://www.tarnow.net.pl/articles/s/i/274380#Nasi-ratownicy-zn%C3%B3w-najlepsi!-W-ekstremalnych-g%C3%B3rskich-warunkach-wywalczyli-mistrzostwo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej