Tarnowianie lubią spacerować i zwiedzać…

4 września 2020 , Tagi: Tarnów , turystyka , zwiedzanie

Od wielu lat, przez dwa wakacyjne miesiące, można bezpłatnie zwiedzać z przewodnikiem zabytkowy Tarnów i wybrane miejsca regionu. Codzienne letnie spacerki po Tarnowie i weekendowe po regionie cieszą się dużą popularnością, na miejscu zbiórki stawia się zawsze spora grupa zainteresowanych. Dobiegło już końca tegoroczne…. spacerowanie, którego organizatorami były: Tarnowskie Centrum Informacji i Tarnowska Organizacja Turystyczna.

– W tym roku naszym planom przeszkadzała epidemia i warunki pogodowe. Wyjątkowo też nie otrzymaliśmy dofinansowania z budżetu wojewódzkiego i koszty organizacji spacerów pokryliśmy z własnych funduszy – zaznacza Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji. – Ze względu na rygory sanitarne, grupa spacerowiczów nie mogła liczyć więcej niż 150 osób, z przewodnikiem szło średnio 50 osób – w maseczkach na twarzach i zachowujących dystans. W sumie udało się zorganizować 62 spacerki z przewodnikiem po Tarnowie i 72 po regionie tarnowskim. Mimo różnych przeciwności, możemy uznać tegoroczny sezon „letnich spacerów” za udany.
W Tarnowie, ich szlak prowadził głównie średniowieczną starówką kryjącą wiele zabytkowych budowli. W trakcie parogodzinnego zwiedzania przewodnik snuł też opowieści o historii Tarnowa, wybitnych postaciach, tragicznych wydarzeniach, w tym wojennych. Osobną atrakcję stanowi górująca nad miastem gotycka bazylika katedralna z unikatowymi, renesansowymi nagrobkami rodu Tarnowskich. Jej zwiedzanie możliwe jest w określonych godzinach, z zachowaniem szacunku dla miejsca religijnego kultu.
Nieco inaczej atrakcyjne były weekendowe spacery w wybranych miejscach tarnowskiego regionu. W tym roku spacerowicze zaglądali z przewodnikiem do: Zalipia (słynnej na cały świat malowanej wioski na Powiślu), „Skamieniałego Miasta” w Ciężkowicach, które bije w ostatnich latach rekordy turystycznej frekwencji, Czchowa położonego na dawnym szlaku handlowym na Węgry, o czym zaświadcza częściowo zrekonstruowane wzgórze zamkowe. Latem 2020 po raz pierwszy włączono do listy miejsc godnych zwiedzenia Iwkową. Uwagę zwraca tam przede wszystkim jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce, pochodzący z drugiej połowy XV wieku. Spacer po Iwkowej kończy się na wzgórzu Szpilówka (516 m n. p. m.), gdzie przed rokiem stanęła 30-metrowa wieża widokowa. Rozciąga się z niej przepiękna panorama Pogórza Wiśnickiego.

Tarnowianie lubią spacerować i zwiedzać…

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej