Tarnów. Wyjątkowy ceremoniał pogrzebania starych, zużytych tekstów świętych

7 czerwca 2024 , Tagi: kultura żydowska

Takiego wydarzenia w Tarnowie nie było od kilkudziesięciu lat. Po raz pierwszy od czasów holocaustu, na cmentarzu żydowskim odbył się ceremoniał pogrzebania starych, zużytych tekstów świętych.

Jak tłumaczy prezes tarnowskiego Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej Adam Bartosz, zgodnie z tradycją żydowską, święte teksty należy traktować z wielką czcią, dlatego poniszczone sztuki nie wyrzuca się do kosza, tylko grzebie na cmentarzu.

– Na ścieżce cmentarza został wykopany grób, to się nazywa geniza, na prośbę rabina, który jest głową grupy mieszkającej w Tarnowie żydów, którzy pracują w zakładach mięsnych. To jest grupa około 40 mężczyzn. W trakcie normalnego żywota zużywają się święte księgi, modlitewniki, a zwyczaj żydowski obliguje do tego, aby zużyte, uszkodzone księgi, święte teksty, każdą karteczkę, na której jest napisane imię Boga, należy pochować, jak człowieka, z pełnym rytuałem, ceremoniałem pogrzebowym.

Wykopanie genizy na jednej z alei cmentarnych, a nie wśród innych mogił, nie było również przypadkowe i także ma swoje uzasadnienie w regułach religijnych.

– Zgodnie z zasadami religii żydowskiej nie można w tym samym miejscu pochować dwóch ciał. Specjalne zasady halachiczne, czyli zasady religijne, regulują, w jakiej odległości ciało od ciała może być pochowane. Nie można dwóch ciał w jednym grobie pochować. Dlatego np. w stronie północnej cmentarza, gdzie tam zupełnie wszystko jest zrujnowane, nie wiadomo, gdzie tam ciała są pochowane, więc tam w ogóle nie można chować, nawet jeśli by były duże obszary wolne, ale nie wiemy, które to są. W związku z tym, na takich cmentarzach jak ten, które są zabudowane, ale czynne, wszelkie pochówki się praktykuje na ścieżkach

– mówi Adam Bartosz.

Więcej:  https://rdn.pl/259248/tarnow-wyjatkowy-ceremonial-pogrzebania-starych-zuzytych-tekstow-swietych-zdjecia/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej