Tarnów. Skazany na zapomnienie cmentarz I-wojenny nr 202 zostanie odtworzony do pierwotnego stanu.

26 stycznia 2022 , Tagi: zabytki

Zapomniany przez lata i dosłownie zrównany z ziemią cmentarz I-wojenny nr 202 w Tarnowie, na którym pochowanych jest blisko półtora tysiąca żołnierzy, zostanie odtworzony. Nekropolia znalazła się na liście wybranych cmentarzy w regionie, które przejdą rewitalizację ze środków unijnych.

Potężna nekropolia w Tarnowie miała zniknąć

Cmentarz, który znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Szpitalnej i al. M. B. Fatimskiej – vis a vis skrzyżowania z ul. Krzyską skazany był na zapomnienie i wymazanie z mapy Tarnowa. Pierwotnie znajdował się w tym miejscu XIX-wieczny, garnizonowy cmentarz armii austriackiej. W czasie I wojny światowej nekropolia znacznie rozrosła się, gdyż chowano na niej poległych w walkach w okolicach Tarnowa w 1914 roku i w początkach 1915 roku, oraz żołnierzy zmarłych w tarnowskich szpitalach i lazaretach.

W sumie spoczywa w tym miejscu 1485 żołnierzy: 680 austro-węgierskich, 9 niemieckich oraz 796 rosyjskich. Wśród nich są również Polacy, którzy walczyli po obu stronach frontu, wcieleni do różnych armii.

W okresie międzywojennym o cmentarz nie dbano, a podczas II wojny światowej armia niemieckiego urządziła na nim stanowisko obrony przeciwlotniczej. Dzieło zniszczenia nekropolii dokończono po wojnie. W latach 60 ub. wieku wywieziono z niego ostatnie pozostałości nagrobków i muru cmentarnego oraz splantowano cały teren nie ekshumując prochów poległych. Pojawiła się informacja, że te zostały w międzyczasie przeniesione na cmentarz nr 200 w Chyszowie, ale okazało się to nieprawdą.

Odtwarzanie cmentarza 202

Pamięć o zniszczonej nekropolii przetrwała jednak w pamięci wielu tarnowian oraz potomków osób, które są na niej pochowane, w tym obcokrajowców. Między innymi za sprawą artykułów w Gazecie Krakowskiej w 2010 roku miasto przystąpiło do prac związanych z otworzeniem nekropolii. Udało się zrekonstruować bramę i centralnie posadowiony obelisk a także pojedyncze nagrobki, m.in. węgierskiego żołnierza Michała Forgona i jego towarzyszy, wytyczyć centralną aleję, a także wykonać ogrodzenie. W 2022 roku planowane są kolejne prace, których efektem będzie doprowadzenie nekropolii do stanu z czasów I-wojny światowej.

Więcej:https://tarnow.naszemiasto.pl/tarnow-skazany-na-zapomnienie-cmentarz-i-wojenny-nr-202/ar/c15-8629225

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej