Tarnów pamięta o I transporcie do KL Auschwitz. Obchody rocznicowe i album ze zdjęciami, które ukazują tragiczną kartę w jego dziejach

13 czerwca 2023 , Tagi: I Transport do KL Auschwitz

W Tarnowie zainaugurowano we wtorek (13 czerwca) obchody 83. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych z Tarnowa do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Wydarzenie zyskało w tym roku wyjątkową pamiątkę. To album z niepublikowanym dotąd fotografiami z czasów wojny, na których dokładnie udokumentowano pierwszy transport do KL Auschwitz.

Polacy więzieni w Tarnowie jako pierwsi przyjechali w transporcie do KL Auschwitz

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Jednym z nich był m.in. Bronisław Czech. Z 728 deportowanych więźniów, wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany.

– Za sprawą tego tragicznego wydarzenia Tarnów wszedł do historii świata. Ono zaczęło bowiem ten okropny, tragiczny obóz Auschwitz. Jest to zarazem symbol pamięci o wszystkich obozach, o całej tragedii obozowej, no i potem – po dwóch latach – także o Holocauście. Musimy pamiętać bowiem o tym, że ten obóz został stworzony najpierw z myślą o Polakach, a dopiero potem był on wykorzystywany również do eksterminacji Żydów – mówił podczas tarnowskich obchodów rocznicy I transportu Ryszard Lis, prezes oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o KL Auschwitz.

Sensacyjne odkrycie w Kanadzie. Niepublikowane dotąd zdjęcia I transportu

Uroczystości rocznicowe odbyły się przy pomniku I Transportu, który stanął w Tarnowie w 1975 roku – obok dawnej łaźni, w której więźniowie spędzili noc przed porannym marszem ulicami miasta na rampę kolejową, skąd pociąg zabrał ich do Auschwitz. Nie wiedzieli wówczas, gdzie jadą i jaki czeka ich los. Dotąd znanych było tylko kilka zdjęć ukazujących pierwszy transport, na dodatek część z nich to były negatywy.

Nowe światło na to, jak wyglądał przemarsz więźniów przez Tarnów oraz sam przejazd pociągiem dają odnalezione właśnie fotografie, które wykonał prawdopodobnie funkcjonariusz oddziału niemieckiej policji porządkowej (Schutzpolizei) stacjonującego w 1940 roku w dolnych koszarach przy ul. Chyszowskiej (obecnie Mościckiego).

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/tarnow-pamieta-o-i-transporcie-do-kl-auschwitz-obchody/ar/c1-9357085

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej