Tarnów: Nietypowe odkrycie w archiwach

24 sierpnia 2017 , Tagi: Tarnów , zabytki

Mowa o zdjęciach lotniczych z 1944 roku, na których widnieją zarysy nieznanych dotąd żydowskich mogił. Cztery z nich znajdują się przy wejściu do cmentarza, niedaleko Pomnika Pomordowanych Żydów i są one zlokalizowane na równi z wejściem do domu pogrzebowego.

Z kolei zbiorowa mogiła odkryta w północno-wschodniej części cmentarza, może skrywać nawet 3 tys. ofiar. Nigdy jednak informacja ta nie zostanie potwierdzona, ponieważ z powodów religijnych, nie można prowadzić prac wykopaliskowych na terenie cmentarza. Jeszcze nie wiadomo w jaki sposób miejsce to zostanie upamiętnione. Fundusze na ten cel będą jednak zdobywane poza projektem na renowację Kirchołu, który właśnie się rozpoczyna.

– Zaprosiliśmy specjalistę, zaznaczyliśmy precyzyjnie wyznaczone zarysy grobów, w obrebie tego placu wokół pomnika zidentyfikowane są cztery mogiły – mówi Adam Bartosz z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Umowa na przeprowadzenie remontu cmentarza została już podpisana z tarnowską firmą Eltar. Cmentarz został przekazany i stał się placem budowy. Miejsce jednak nie zostanie zamknięte na czas wykonywanych prac.

Więcej na:

http://rdn.pl/?p=146011

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej