Tarnów – Miasto Papieskie

2 czerwca 2020 , Tagi: historia , JP II , Tarnów

Karol Wojtyła jako biskup, a potem metropolita krakowski oficjalnie co najmniej 15 razy odwiedził Tarnów (prywatnych wizyt było więcej). I tu stanął jego uważany za pierwszy na świecie pomnik, wzniesiony po zamachu w 1981 r.

9 czerwca 1987 r. śmigłowiec z papieżem na pokładzie wylądował przy hali Jaskółka w Tarnowie – Mościcach. Stamtąd Ojciec Święty przejechał przez miasto papamobilem, m.in. ulicą Krakowską do Pałacu Biskupiego przy ulicy Dzierżyńskiego (dziś Mościckiego). Wieczorem pod budynek przyszły setki ludzi i odbyło się niezaplanowane spotkanie z Papieżem. Jan Paweł II pojawił się w oknie Kurii na drugim piętrze i stamtąd rozmawiał z tarnowianami: „Bardzo się cieszę, że jestem w Tarnowie i stoję tu, w tym oknie. W ogóle bardzo się cieszę, że jestem w Tarnowie. Nie macie pojęcia, jak ja zawsze lubiłem jeździć do Tarnowa, do księdza biskupa Ablewicza, i myślałem sobie, czy też ja jeszcze kiedyś pojadę do Tarnowa? I oto jestem.” (biskup tarnowski Jerzy Ablewicz był wieloletnim przyjacielem Wojtyły, który odwiedzał go często w Tarnowie). Słynne okno jest rozpoznawalne od razu, ponieważ zdobi je herb papieski umieszczony pośrodku.

10 czerwca 1987 r. podczas mszy świętej polowej, na polach przy budowanym kościele błogosławionej Karoliny beatyfikował Karolinę Kózkównę. Początkowo uroczystość miała odbyć się w Rzymie, ale papież zadecydował, że będzie mieć miejsce w Tarnowie, bo wieś w której urodziła się i została zamordowana błogosławiona znajduje się w powiecie tarnowskim. Karolina Kózkówna z Wał-Rudy jest polską męczennicą, która zginęła broniąc własnej czci w wieku 16 lat od ciosów szabli rosyjskiego sołdata 18 listopada 1914 r. Ulewny deszcz poprzedzający uroczystość pokrzyżował papieskie plany przejazdu między sektorami. Pomimo to Jan Paweł II nie zrezygnował z bliższego kontaktu z obecnymi na placu i stojąc pod dachem, przy ołtarzu wypowiedział te słowa: „Prawdopodobnie sobie myślicie, co ten Papież przyjechał, wyszedł tu na górę, tak stoi i się patrzy. No właśnie, bo ja tu przyjechałem się napatrzeć. Jak się spotkać inaczej? Żeby się spotkać, trzeba się sobie przypatrzeć. Więcej, trzeba się siebie napatrzeć. Jak się człowiek nie napatrzy, to się nie spotyka. A tutaj jest się czemu napatrzeć, a raczej jest się komu napatrzeć”.

Obecnie w kościele będącym największą świątynią Diecezji Tarnowskiej znajdują się pamiątki po tym historycznym wydarzeniu: tron papieski i ołtarz z ambonką oraz obraz z procesu beatyfikacji Karoliny Kózki.

Tego samego dnia Jan Paweł II modlił się prywatnie w tarnowskiej katedrze. Na jej tle, na Placu Katedralnym stoi uważany za pierwszy na świecie pomnik papieża, postawiony tam już kilka miesięcy po zamachu w 1981 r. 4,8 – m monument „wyrastający” bezpośrednio z bruku placu przedstawia go w stroju pontyfikalnym: w ornacie z paliuszem oraz w mitrze papieskiej na głowie. Autorem rzeźby był, zmarły w 2017 r. Bronisław Chromy, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

https://www.polska.travel/pl/poznaj-atrakcje-i-zabytki/szlaki-i-miejsca-papieskie/tarnow-–-miasto-papieskie

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej