Tarnów miał mnóstwo pięknych synagog i żydowskich domów modlitwy. 82 lata temu strawił je wielki pożar

10 listopada 2021 , Tagi: historia , kultura żydowska

Dokładnie 82 lata temu – w nocy z 9 na 10 listopada 1939 roku Niemcy spalili wszystkie synagogi i domy modlitwy w Tarnowie oraz siedzibę gminy żydowskiej. Dzisiaj po większości z nich nie ma nawet śladu. Na szczęście zachowały się archiwalne zdjęcia, na których możemy zobaczyć, jak wyglądały.

Tarnowskie synagogi spalili Niemcy w nocy z 9 na 10 listopada 1939 roku

W sumie było to ponad 40 budynków, z których największe i najbardziej znane to Synagoga Stara przy ul. Żydowskiej, Synagoga Nowa zwana Jubileuszową (na jej miejscu stoi obecnie blok przy ul. Waryńskiego 10), Synagoga reformowana Tempel na ul. św. Anny, Synagoga Nanety Merzowej na ul. Godhamera, czy Debory Menkes (Wekslerowej) na rogu ul. Nowej.

Dziś po bożnicach zachowała się murowana bima wsparta na 4 kolumnach Starej Synagogi – najbardziej znany zabytek kultury żydowskiej w Tarnowie.

Część z nich została uwieczniona na zdjęciach. Sporą ich kolekcję posiada w swoich zbiorach m.in. Marek Tomaszewski. Z kolei dziełem Stanisława Siekierskiego, wielkiego pasjonata historii i dokumentalisty są kompilacje starych i współczesnych zdjęć, dzięki którym możemy dowiedzieć się, gdzie konkretnie znajdowały się przed wojną synagogi i żydowskie domy modlitwy.

 

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/tarnow-mial-mnostwo-pieknych-synagog-i-zydowskich-domow/ar/c15-8539759

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej