Tarnów: Mają dobre buty i chcą iść za Chrystusem. Święto młodych w Niedzielę Palmową

10 kwietnia 2017 , Tagi: Tarnów

– Chcemy jeszcze raz przeżyć atmosferę ŚDM, chcemy zejść z kanapy, pokazać naszą wiarę i być razem, bo w tym jest nasza siła – mówią młodzi, którzy przyjechali do Tarnowa z całej diecezji tarnowskiej. W mieście w Niedzielę Palmową odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży. Wzięło w nich udział około czterech tysięcy młodych ludzi. Były modlitwa, śpiew i uwielbienie Boga.

Tematem przewodnim spotkania była konferencja wygłoszona przez Papieża Franciszka po Drodze Krzyżowej na Błoniach w czasie ŚDM w Krakowie. Na Synaju młodzież z diecezji mogła przypomnieć sobie przesłanie Ojca Świętego. Przybliżył je znany rekolekcjonista, ks. Michał Olszewski z radia Profeto, który poprowadził konferencję w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Gumniska. – Jeżeli nie odkryjecie, że Jezus Chrystus jest Panem i Zbawicielem nie wytrwacie w XXI wieku w Kościele. […] Bycie aktywnym bohaterem służby, zaczyna się od najprostszych rzeczy – żeby być dobrym i życzliwym dla siebie, w byciu dla siebie w Kościele bratem i siostrą – mówił do młodych rekolekcjonista, który podzielił się z nimi także historią swojego powołania.

Ta część Synaju zrobiła na młodych ogromne wrażenie. – To było przesłanie pełne ducha. Ksiądz powiedział nam coś, na co wielu z nas szukało odpowiedzi, a może bało się zapytać – gdzie znaleźć Boga – w drugim człowieku, że to doświadczenie żywego Boga jest najważniejsze – mówili.

Na relacje z drugim człowiekiem zwrócił uwagę także aktor Maciej Musiał. Ambasador ŚDM Kraków 2016 był kolejnym gościem Synaju w Tarnowie. Zachęcał młodych, by byli odważni, otwarci na świat, opinie, wrażliwi na drugiego człowieka. – Wyzwania, które podejmujemy, ludzie, których spotykamy, wiara, którą mamy są tym, co nas definiuje – powiedział. – Widać, że mówił prosto z serca – komentowali młodzi. – Bardzo mi się podobało jego wystąpienie. Pokazał nam, że o wierze można mówić swobodnie, rozmawiać o niej, nawet jeżeli jest się tak znaną osobą – dodają.

Jakie ślady zostawimy w życiu ludzi, których spotykamy? Do odpowiedzi na to pytanie zachęcał młodych, biskup tarnowski Andrzej Jeż. Jako wzór, dawał im Helenę Kmieć, która została zamordowana na misji w Boliwii. – Ta wolontariuszka ukazuje nam, jak dziś młodzi powinni głosić Chrystusa i Ewangelię – Biskup opowiadał też, że zabójca Heleny podczas wizji lokalnej, poprosił na kolanach siostry Służebniczki Dębickie i rodzinę wolontariuszki, by mu przebaczono to, co zrobił. Biskup wskazywał, że w życiu młodych ludzi też może przyjść taki dzień, kiedy ich wiara może zostać wystawiona na próbę. – Gdy będą Was wyśmiewać, wmawiać Wam, że należycie do świata ciemnogród – wtedy szczycimy się Jezusem Chrystusem. To jest nasze świadectwo – powiedział.

Bp Jeż zachęcał też młodych, by włączyli się w V Synod Diecezji Tarnowskiej.  „Wkrótce do parafii trafią ankiety, różnego rodzaju pytania.  Proszę, żebyście się uaktywnili  i przekazali Biskupowi Tarnowskiemu, kapłanom – jak widzicie dzisiaj Kościół, jak powinien do Was docierać” – dodał.

Wśród gości Synaju byli również ks. Stanisław Kłyś, a także raper Hebda, który głosił Słowo Boże przez muzykę. Jak mówi, życie młodego człowieka to misja z Panem Bogiem – Jeżeli my będziemy go prosić o łaski, będziemy z nim w ciągłej relacji, to Duch Święty ześle na nas radość wewnętrzną i sprawi, że poczujemy się pełni wigoru i energii Bożej. Głównym czynnikiem, który na to wpływa jest modlitwa – mówi Marcin Hebda.

Wspólne świętowanie XXXII Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze diecezjalnym rozpoczęło się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Gumniskiej 28 w Tarnowie zawiązaniem wspólnoty. Młodzi przeszli też ulicami Tarnowa w uroczystej procesji z palmami wielkanocnymi. Punktem kulminacyjnym Synaju w Tarnowie była Msza święta pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego, sprawowana w kościele bł. Karoliny w Tarnowie.

Podczas świętowania uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy we wspólnocie tysięcy młodych obecna była ikona Chrystusa Przemienionego, a także relikwie św. Jana Pawła II i bł. Karoliny.

Odbyła się też inauguracja nowej kampanii Caritas „Dobro na wagę złotówki”.

http://rdn.pl/?p=118212

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej