Tarnów: kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej odnalazł się w Wielkopolsce

12 lutego 2020 , Tagi: ciekawostki , historia , kultura , Panorama Siedmiogrodzka

Rodzina z Wielkopolski odkryła, że na ścianie w ich domu wisi fragment tego monumentalnego dzieła zupełnie przypadkowo: ich znajomy wędrował po Tarnowie wirtualnie, dzięki Google Maps, i w sieci zobaczył mural z fragmentem Panoramy znajdujący się na ścianie przy ulicy Wałowej w Tarnowie. Przypomniał sobie, że taki sam obraz wisi u jego znajomych.

Rodzina skontaktowała się już z tarnowskim muzeum i wyraziła chęć sprzedaży obrazu.

– Na oko rzecz biorąc, na podstawie zdjęć, które mi przysłano, jest raczej pewne, że to autentyczny obraz. To jest pełnopostaciowy fragment, który ma 2,20 m wysokości. To jest huzar na koniu. On jest wycięty, to taki skadrowany fragment – zdradza Andrzej Szpunar dyrektor tarnowskiego Muzeum Okręgowego.

Jest to 41. zlokalizowany fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. Odkryty fragment nie został jeszcze wyceniony, ale ostatni zakupiony przez muzeum fragment Panoramy kosztował około 60 tysięcy złotych.

Tarnowskie muzeum w swojej kolekcji ma 22 fragmenty Panoramy – z czego 2 to depozyty. W ubiegłym roku muzeum kupiło również szkic ponoramy. Panorama Siedmiogrodzka powstała w 1897 roku. Przedstawia zdobycie Sybinu przez powstańców węgierskich pod dowództwem generała Józefa Bema.

Być może jeszcze w tym roku będzie można obejrzeć w Tarnowie wirtualnie całą Panoramę Siedmiogrodzką, a nawet wejść w sam środek Bitwy pod Sybinem. Tarnowskie Muzeum Okręgowe złożyło 2 projekty do ministerstwa o dofinansowanie stworzenia wirtualnego obrazu Panoramy. Taka muzealna nowość pozwoli nam być częścią tego obrazu – przyznaje Andrzej Szpunar dyrektor Tarnowskiego Muzeum Okręgowego.

Artykuł: https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/tarnow-odnalazl-sie-kolejny-fragment-panoramy-siedmiogrodzkiej/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej