Tarnów już oficjalnie będzie miał swoje święto odzyskania niepodległości. Uchwała została przyjęta.

27 stycznia 2017 , Tagi: niepodległość , Tarnów

Miasto Tarnów oraz organizacje pozarządowe od kilku lat próbują się przebić z informacją o tym, że Tarnów jako pierwsze miasto w Polsce odzyskało niepodległość. Z inicjatywy organizatorów Festiwalu Niepodległości, Rada Miasta przyjęła uchwałę ustanawiającą 30 października “Świętem Miasta Tarnowa – Pierwsze Niepodległe – dzień pamięci o zwycięskim zrywie  niepodległościowym”. Nie oznacza to dnia wolnego od pracy, ale od tego roku, 30 października ma być w Tarnowie obchodzony bardziej uroczyście.

– Chcielibyśmy, żeby przede wszystkim tego dnia w Tarnowie dało się odczuć, że jest to dzień świąteczny, żeby na ulicach miasta powiewały flagi tarnowskie i narodowe, które pojawiają się kilka dni później przed 11 listopada. Przecież najlepiej jest pokazać obie daty, bo w Tarnowie i Małopolsce niepodległość została w pełni odzyskana pod koniec października – podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków inicjator ustanowienia święta i współorganizator Festiwalu Niepodległości, Piotr Dżiża.

Tarnów formalnie został w pełni wolnym miastem 31 października 1918 o godzinie 7:30 rano. Miasto będzie 30 października świętowało “dzień pamięci o zwycięskim zrywie niepodległościowym”. Jak wyjaśnia Dżiża, będzie tak jak świętuje się daty wybuchów powstań.

W ramach oficjalnego świętowania 30 października mają być też organizowane oficjalne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W 2016 roku, w obywatelskim spotkaniu w tym czasie i miejscu uczestniczyła garstka tarnowian. Miejskie oficjalne uroczystości odbyły się 11 listopada. Dzień wcześniej po raz drugi na Rynku zorganizowano Piknik Niepodległościowy. Natomiast 30 października wręczono statuetkę “Orłów Niepodległości”.

Koncertów, wystaw i spotkań związanych z odzyskaniem przez Tarnów niepodległości będzie coraz więcej, z kulminacją w 2018 roku. Wtedy miasto pod koniec października chce zorganizować uroczyste świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. We wstępnych planach jest między innymi przygotowanie widowiska muzycznego specjalnie na tę okazję.

Z inicjatywy przewodniczącego Rady Miasta Kazimierza Koprowskiego, w budżecie miasta na 2017 rok znalazło się też przygotowanie fabularyzowanego filmu pod roboczym tytułem “Małopolska była Pierwsza”, czy też opracowanie i zebranie źródeł, które o tym mówią. “Chodzi o to, żeby dla potomnych zostawić te ślady, które da się jeszcze uchwycić” – przekonuje Koprowski.

Z kolei osoby skupione wokół Festiwalu Niepodległości rozpoczynają publiczną zbiórkę pieniędzy na wykonanie tablicy pamiątkowej z nazwiskami bohaterów, którzy doprowadzili do odzyskania niepodległości przez Tarnów. Tablica miałaby zostać zamontowana przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uchwała w sprawie ustanowienia 30 października Święta Miasta Tarnów została podjęta jednogłośnie. Podczas dyskusji nad treścią uchwały Marek Ciesielczyk zwrócił jednak uwagę na zapis mówiący o tym, że Rada Miasta wybiera czterech przedstawicieli lokalnych środowisk patriotycznych do komitetu organizacyjnego tegoż święta, który ma być wybierany co roku. Jak przekonywał Ciesielczyk w obecnym kształcie rady, w której większość ma PiS, de facto tylko radni tego ugrupowania będą mieli wpływ na wybór tych osób.

Więcej na:

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/tarnow-juz-oficjalnie-bedzie-mial-swoje-swieto-odzyskania-niepodleglosci-uchwala-zostala-przyjeta/

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej