Tarnów i okolice na początku II wojny światowej. 82 lata temu do Tarnowa wkroczyli Niemcy i rozpoczęła się okupacja

8 września 2021 , Tagi: historia

Równo 82 lata temu – 7 września 1939 roku w godzinach popołudniowych do Tarnowa wkroczyły wojska niemieckie. Tym samym rozpoczęła się jedna z najtragiczniejszych kart w historii miasta, trwająca przez ponad pięć lat okupacja hitlerowska. Dzięki archiwalnym zdjęciom ze zbiorów Marka Tomaszewskiego możemy zobaczyć, jak wyglądały pierwsze dni II wojny światowej w mieście, a za sprawą kompilacji dawnych i współczesnych fotografii wykonanych przez Stanisława Siekierskiego możemy porównać, jak te same miejsca wyglądały kiedyś, a jak prezentują się obecnie.

Wojska niemieckie u bram Tarnowa

Wejście do miasta oddziałów niemieckich poprzedziły kilkudniowe naloty Luftwaffe, połączone z bombardowaniem Tarnowa oraz Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach.

Wcześniej, bo już 28 sierpnia doszło do zamachu bombowego na tarnowskim dworcu kolejowym przeprowadzonego przez niemieckiego agenta. Bomba eksplodowała o godzinie 23:18, zabijając 20 ludzi i raniąc 35 kolejnych.

W nocy z 5 na 6 września wycofujący się z Tarnowa żołnierze polscy podpalili przedwojenny gmach poczty polskiej, który znajdował się przy ulicy Urszulańskiej, vis a vis obecnego kościoła św. Maksymiliana. Piękny budynek był jedną z wizytówek miasta. Decyzję o jego spaleniu podjęto, by istotne urządzenia i dokumenty nie wpadły w ręce Niemców.

Aby odciąć armii niemieckiej dostęp do miasta wysadzono również mosty na Białej i Dunajcu w Zgłobicach oraz kolejowy w Bogumiłowicach.

Tarnów w czasach okupacji

Wraz z wkroczeniem okupanta życie w mieście zamarło. Opustoszały ulice, zamykano sklepy. Niemieccy żołnierze obsadzali skrzyżowania i główne place w Tarnowie. Władza w mieście została przejęta przez Wehrmacht. Komenda miasta na swoją siedzibę zajęła budynek starostwa przy pl. Sobieskiego. Za wychodzenie z domu między godz. 19 a 5 rano, urządzanie zgromadzeń groziło aresztowanie, za akty sabotażu i rabunek – sąd wojenny, a za posiadanie broni – rozstrzelanie.

Już 9 września w mieście powstały obozy przejściowe dla jeńców polskich. Przebywało w nich ok. 7-8 tysięcy osób. Początkiem listopada jeńcy zostali wywiezieni do obozów do Rzeszy.

26 października 1939 roku, okupujący polskie obszary Niemcy przekazali władzę sprawowaną dotąd przez Wermacht w ręce własnej administracji cywilnej i wprowadzili nowy podział administracyjny zagarniętych ziem. W wyniku tych zmian Tarnów znalazł się na obszarze nowego tworu administracyjno-politycznego – Generalnego Gubernatorstwa i stał się siedzibą powiatu tarnowskiego, wchodzącego w skład okręgu Kraków (Distrikt Krakau).

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/tarnow-i-okolice-na-poczatku-ii-wojny-swiatowej-82-lata/ar/c15-8443775

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej