Tarnów: cenne eksponaty w szufladach, a piękne kamienice w Rynku puste

16 kwietnia 2014 , Tagi: zbiory muzelane

Do zagospodarowania w obu budynkach na tarnowskim rynku może być nawet około dwóch tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. – Tak duża przestrzeń pozwoli nam wreszcie na pokazanie wielu cennych zbiorów, które z racji braku miejsca leżą schowane w szufladach i muzealnych archiwach – przyznaje Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego.

O potrzebie stworzenia stałej ekspozycji poświęconej dziejom Tarnowa i regionu mówi się w mieście od dawna. Eksponatów jest za dużo, aby można je było wszystkie prezentować w ratuszu czy w kamienicy przy Rynku 3, gdzie w ubiegłym roku powstała namiastka stałej ekspozycji.

– Kiedy patrzę na te gabloty, to czuję duży niedosyt. Historię Tarnowa potraktowano wybiórczo. Aż prosi się o to, aby ta wystawa była większa – przekonuje Katarzyna Kural, tarnowianka. Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji, potwierdza, że wielu turystów, którzy przyjeżdżają do Tarnowa, pyta nie tylko o to, jakie zabytki koniecznie trzeba w mieście zobaczyć, ale i o to, czy można w jednym miejscu dowiedzieć się wszystkiego co najważniejsze o mieście i jego historii.

– Przykłady innych miast, choćby Krakowa, które prezentują swoją historię w nowoczesny sposób, przy szerokim wykorzystaniu technik audiowizualnych, pokazują, że Tarnów też mógłby mieć taką atrakcję turystyczną – twierdzi Pałach. Poza stałą ekspozycją poświęconą historii Tarnowa marzy mu się także otwarcie niedostępnego na razie dla zwiedzających skarbca tarnowskiej katedry.

Więcej na: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3404241,tarnow-cenne-eksponaty-w-szufladach-a-piekne-kamienice-w-rynku-puste,id,t.html

Paweł Chwał, Gazeta Krakowska, 16-05-2014, http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3404241,tarnow-cenne-eksponaty-w-szufladach-a-piekne-kamienice-w-rynku-puste,id,t.html

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej