Tarnów będzie miał własną winnicę!

22 stycznia 2021 , Tagi: enotarnowskie , enoturystyka , projekt

Projekt Tarnowskiej Organizacji Turystycznej – ENOTarnowskie rośnie i rozwija się. Dziś dowiedzieliśmy się, że sam Tarnów będzie miał swoją Winnicę Miejską. Powstanie ona na gruntach położonych na południe od Pałacu Sanguszków w Gumniskach. Pierwszych win będzie można skosztować już w 2025 r.

W Tarnowie powstanie siedmiohektarowa Winnica Miejska. Tym samym Tarnów będzie jedynym miastem w Polsce mającym swoją tak dużą winnicę! Na południowym stoku przy Pałacu Sanguszków na Gumniskach w Tarnowie, na 7 hektarach zasadzonych zostanie 31,5 tysiąca krzaczków winorośli. To oznacza, że Winnica Miejska będzie jedną z największych winnic w regionie ENOTarnowskie i w całej Małopolsce, o potencjale 30 tysięcy butelek wina rocznie!

Po wielu latach starań i ciężkiej pracy udało nam się doprowadzić do rozpoczęcia projektu Winnicy Miejskiejmówi Robert Beściak, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.To nasz pomysł, nasza inicjatywa, i to my, winiarze ze Stowarzyszenia, sami będziemy inwestować w winnicę. Warunkiem było wygranie przetargu na długoletnią dzierżawę tego terenu i to się właśnie stało.

Założenie winnicy potrwa dwa lata, a pierwszych win kosztować będzie można w 2025 roku. Winnica zlokalizowana zostanie na stoku przy Pałacu Sanguszków na Gumniskach. Tym samym historia zatoczy koło, bowiem dokładnie tutaj rodzina Sanguszków miała swoją winnicę. – To świadome nawiązanie do historii, podkreślenie ciągłości tradycji – mówi Robert Beściak.

W winnicy zasadzone zostaną najpopularniejsze w Polsce i charakterystyczne dla polskiego winiarstwa szczepy. Z białych m.in. Solaris, Johanniter, Seyval Blanc, Hibernal, z czerwonych Rondo, Regent czy Marechal Foch, ale także klasyczne vitis vinifery, jak Riesling czy Pinot Noir.

Prowadzeniem winnicy zajmą się winiarze z ENOTarnowskie zrzeszeni w Małopolskim Stowarzyszeniu Winiarzy.

– Winnica Miejska to także wielka wartość dla samego miasta, którego potencjał turystyczny wzrośnie. Tarnów wraz z regionem wokół, czyli ENOTarnowskie, ma szansę stać się wizytówką polskiego winiarstwa – podkreśla prezes Beściak.

W przyszłości na Winnicy Miejskiej powstanie turystyczna infrastruktura, w planach jest także stworzenie Małopolskie Centrum Winiarstwa w leżącym tuż obok starym spichlerzu. W tej sprawie prace także są już zaawansowane.

Współpartnerem projektu Winnicy Miejskiej i MCW jest Tarnowska Organizacja Turystyczna.

 

Artykuł pochodzi ze stron projektu ENOTarnowskie i jest w całości dostępny tutaj.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej