Tabor Romów znów przejedzie przez miasto

15 września 2020 , Tagi: Tabor Pamięci Romów

W tym roku pandemia koronawirusa mocno pokrzyżowała plany organizatorów imprez sportowych i wydarzeń kulturalnych, ale i tak wiele z nich się odbyło i odbywa. Jednym z przykładów jest coroczny Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów, organizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, który odbędzie się w dniach 25-27 września.

Ta cykliczna impreza odbywa się od 1996 roku, ma na celu przede wszystkim integrować społeczność Romów, odwołując się do dawnych wędrówek, edukować historycznie i kulturalnie dzieci i młodzież romską, a przede wszystkim zmienić postrzeganie Romów wśród Polaków – skończyć ze stereotypami i przypomnieć, że Romowie to naród z własną kulturą, flagą i hymnem.

Od ubiegłego roku postanowiono zmienić formę obchodów. Obecnie są to spotkania naukowców polskich i zagranicznych, którzy debatują na temat najnowszych trendów w romologii oraz sytuacji Romów w Europie. Spotkanie odbędzie się w restauracji „Stara Łaźnia”.

Ponadto, planowany jest symboliczny przejazd przez miasto oryginalnego, taborowego wozu romskiego z romską kapelą, a także autobusowy przejazd uczestników Taboru Małopolskim Szlakiem Martyrologii Romów. Wyjazd tradycyjnie spod dworku Muzeum Etnograficznego przy ulicy Krakowskiej.

https://tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Aktualnosci/Miasto/Tabor-Romow-znow-przejedzie-przez-miasto

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej