Szykuje się spory remont Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Powstanie nowy parking, zagospodarowany zostanie również wewnętrzny ogród

3 kwietnia 2024 , Tagi: Muzeum Etnograficzne

Jeszcze tego lata powinny ruszyć pracy związane z remontem Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Zakres prac obejmuje przebudowę zarówno wnętrz dworku przy ul. Krakowskiej, jak i zagospodarowanie jego otoczenia. Dobudowany zostanie również obiekt, w którym mają się odbywać zajęcia edukacyjne.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej w ostatnich latach sporo inwestuje w zlokalizowane przy ul. Krakowskiej, Muzeum Etnograficzne. Już trzy lata temu wykonano tam prace modernizacyjne, których efektem miała być poprawa energetyczna zabytkowego budynku. Przy okazji obiekt przeszedł delikatny lifting zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz.

Teraz władze tarnowskiego muzeum planują kolejną dużą inwestycję w tym miejscu. Jak podkreślają muzealnicy, obiekt przy ul. Krakowskiej jest jednym z najważniejszych oddziałów wchodzących w skład Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

– Jest w bardzo dobrym położeniu i znajdują się w nim niezwykle cenne eksponaty. I to nie tylko chodzi o etnografię, ale też to, co jest takim naszym oczkiem w głowie, czyli stała ekspozycja romska, która obecnie jest jedyną taką w Polsce i jedną z niewielu w Europie – podkreśla Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Muzeum w zabytkowym dworku w centrum Tarnowa

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie mieści się w XVIII-wiecznym dworku, który dla wielu mieszkańców miasta znany jest jako „Onitschówka”. Taką nazwę zyskał po jego byłych właścicielach.

Dwór pełnił niegdyś rolę zajazdu, a potem domu mieszkalnego. Przed Onitschami jego właścicielami byli m. in. Ramułtowie i Boguszowie. W latach dwudziestych XX wieku obiekt został sprzedany miastu. Dworkowi groziło wyburzenie, ponieważ władze Tarnowa planowały tam najpierw wybudować szkołę, a później teatr. Ostatecznie plany te nie zostały zrealizowane i w 1984 roku utworzono w nim Muzeum Etnograficzne.

Muzeum prezentuje obecnie tradycyjną kulturę ludową regionu tarnowskiego, ale znajdują się w nim także obiekty związane z życiem i kulturą Romów. W 1990 r. została tu otwarta pierwsza na świecie stała wystawa poświęcona tematyce romskiej. Na dziedzińcu zainstalowana jest także sezonowa wystawa plenerowa, która składa się z romskich wozów mieszkalnych, którymi przed laty Romowie podróżowali w taborach.

Szeroki zakres prac remontowych w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie

Właśnie jednym z elementów planowanego w tym roku remontu ma być rozbudowa zadaszenia, pod którym obecnie znajdują się cygańskie wozy.

– Mamy sporą kolekcję tych wozów i obecnie nie wszystkie znajdują się pod zadaszeniem i po ustaleniu z konserwatorem zabytków postanowiliśmy rozbudować istniejącą wiatę, aby w jakiś sposób zabezpieczyć te unikalne wozy – mówi Kazimierz Kurczab.

Kolejne ważne prace czekają też ogród wewnętrzny znajdujący się za dworkiem. Teren ma zostać zagospodarowany w urokliwy skwerek, na którym powstaną alejki, ławeczki i kosze.

– Chcemy go odpowiednio urządzić, żeby można tam było organizować różne spotkania, czy zajęcia z młodzieżą. Stanie się to też taką oazą spokoju, w której turyści po zwiedzaniu będą mogli usiąść i odpocząć. Myślę, że szczególnie latem będzie to fajne, atrakcyjne miejsce – zaznacza dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Ponadto planowana jest budowa nowego muru ogrodzeniowego i bramy wjazdowej, a także niewielkiego parkingu od strony ul. Krakowskiej. Powstać ma także platforma dla osób niepełnosprawnych przy budynku głównym.

W samej siedzibie Muzeum Etnograficznym przebudowana zostanie recepcja, szatnia, a także toalety. Na terenie placówki od strony ul. Urszulańskiej wybudowany zostanie także nowy obiekt, w którym ma znaleźć się nieduża sala edukacyjna.

Czekają na pozwolenie i chcą ruszać z inwestycją

Obecnie Muzeum Ziemi Tarnowskiej jest na etapie uzyskiwania niezbędnej dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia inwestycji. W tarnowskim magistracie trwa właśnie postępowanie w sprawie wydania decyzji ustalającej warunki zabudowy.

– Czekamy na pozwolenie na budowę i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to myślę, że już latem powinny ruszyć prace remontowe – zaznacza Kazimierz Kurczab.

Wstępnie szacuje się, że cały remont może kosztować około 3 mln zł.

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/szykuje-sie-spory-remont-muzeum-etnograficznego-w-tarnowie/ar/c1-9631901

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej