Szkolenie Ekoturystyczne dla Subregionu Tarnowskiego

31 października 2019 , Tagi: ciekawostka , ekoturystyka , szkolenia
Fundusz Partnerstwa serdecznie zaprasza na:
Szkolenie branżowe dla Subregionu Tarnowskiego pt. “Ekoturystyka – marką Małopolski. Jak wykorzystać współczesne trendy do zrównoważonego rozwoju turystycznego regionu i budowania oferty ekoturystycznej?”, które odbędzie się 8 XI 2019 roku w Tarnowie (Tarnowskie Centrum Informacji, Rynek 7).


Szkolenie jest realizowane w ramach projektu „Małopolska Ekoturystyka – zrównoważony rozwój turystyczny regionu” realizowanego przez Fundusz Partnerstwa przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Jego celem jest promocja regionu w sposób zrównoważony, odpowiedzialny i jak najmniej inwazyjny dla środowiska naturalnego oraz zakładający autentyczne zainteresowanie jego bogactwem i dziedzictwem.

Ekoturystyka jest ważnym narzędziem pobudzania przedsiębiorczości społeczności lokalnych i rozwijania nowych innowacyjnych, zielonych rynków pracy.

Partnerami szkolenia są: Tarnowskie Centrum Informacji, Tarnowska Organizacja Turystyczna oraz Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA.

Szkolenie jest organizowane w formule zielonego wydarzenia.
Zielony catering zapewnia: Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej (Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA) oraz Małopolskie Centrum Winiarstwa (Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy).

Zgłoszenia i kontakt w sprawie szkolenia: Barbara Firlej, koordynatorka projektów ekologicznych, Fundusz Partnerstwa; email: pr.funduszpartnerstwa@gmail.com.

Link do zgłoszenia online:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfZDaFel5q2fMCjJ5M5iER82-EqCOMj4Ryx5p2XBAl36RjimA/viewform

PROGRAM

9.30 – 10.00 Rejestracja uczestników

10.00 – 10.10 Uroczyste otwarcie spotkania
Tomasz Urynowicz – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
Marcin Pałach – Prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej

10.10 – 10.30 EkoMałopolska – prezentacja założeń Programu Województwa Małopolskiego nakierowanego na ochronę środowiska
Tomasz Urynowicz – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

10.25 – 10.45 Doświadczenia i inicjatywy w Regionie Tarnowskim na rzecz rozwoju turystyki zrównoważonej – turystyki aktywnej, eko i enoturystyki oraz turystyki dziedzictwa
Marcin Pałach – Prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej

10.45 – 11.10 Wprowadzenie do ekoturystyki i turystyki zrównoważonej – współczesne trendy i wyzwania, wpływ ekoturystyki na rozwój lokalnej gospodarki, aktywizację społeczną i rozwój regionu
Dominika Zaręba – Fundusz Partnerstwa, autorka książki “Ekoturystyka” (PWN)

11.10 – 11.40 PRZERWA KAWOWA W FORMULE ZIELONEGO WYDARZENIA

11.40 – 12.10 Jak udostępniać turystom dziedzictwo i historie miejsca? – estetyka krajobrazu w turystyce zrównoważonej oraz interpretacja dziedzictwa miejsca
Karolina Fidyk – Główny Specjalista ds. dziedzictwa kulturowego, Małopolski Instytut Kultury w
Krakowie

12.10 – 12.40 Dobre praktyki w ekoturystyce i turystyce zrównoważonej – przykłady z Europy i
świata (Morawskie Szlaki Wina – Greenways)
Dominika Zaręba – Fundusz Partnerstwa i Stowarzyszenie Greenways Polska

12.40 – 13.10 Turystyka zrównoważona w regionie enotarnowskim oparta o lokalne produkty (enoturystyka, centra produktu lokalnego, pomysły na pakiety ekoturystyczne w regionie)
Jan Czaja – Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA

13.10 – 14.00 Dyskusja o rozwoju ekoturystyki w subregionie i podsumowanie
moderator: Elżbieta Tomczyk-Miczka

14.00 – 14.30 Prezentacja produktów lokalnych i win z regionu tarnowskiego: Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej (Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA), Małopolskie Centrum Winiarstwa (Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy).

Prowadzenie szkolenia – Anna Woźniak-Lubaś, prezeska Funduszu Partnerstwa

***
Wierzymy, że ekoturystyka może stać się swoistą marką Małopolski w Polsce i Europie. Wyzwanie polega na wykorzystaniu potencjału dziedzictwa regionalnego, w taki
sposób, by zachować tożsamość i walory, które decydują o unikalności i sile Województwa. Należą do nich przede wszystkim: obszary cenne przyrodniczo (parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty i obszary Natura 2000), różnorodny i dobrze zachowany krajobraz wiejski, dziedzictwo kulinarne i produkty regionalne wysokiej jakości oparte o rodzinne gospodarstwa rolne i agroturystyczne, rzemiosło artystyczne, rękodzieło i sztuka ludowa, tradycje, lokalne imprezy kulturalne, warsztaty i zagrody edukacyjne etc.

***
Szkolenie organizowane jest w formule zielonego wydarzenia – http://zielonewydarzenia.pl.

***
Więcej o Programie EkoMałopolska:
www.malopolska.pl/ekomalopolska/projekt-ekomalopolska

***
Będziemy wdzięczni za wypełnienie krótkiej ankiety online dotyczącej potencjału regionu do rozwoju ekoturystyki:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScfn1FsQKZCk4quIPgPGa7-yw6lcMlxKMA1OyuJ0Xvpj3EJ8Q/viewform?fbclid=IwAR1NVzp_NRHucfukNdvnY613trz_ujoYeIg-Fw-BCE-M4DASErH5H62CIQk

Szczegółowe informacje na: https://www.facebook.com/events/437613706756774/

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej