Synagoga otwarta po remoncie

5 czerwca 2012 , Tagi: Dąbrowa Tarnowska , rdn , synagoga

Goście z kraju i zagranicy wzięli udział w otwarciu po remoncie dąbrowskiej synagogi. Będzie się w niej mieścił Ośrodek Spotkań Kultur. Remont dąbrowskiej synagogi był planowany już w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, jednak dopiero w 2007 roku rozpoczęły się pierwsze prace ratujące obiekt przed katastrofą budowlaną.

Sala modlitw jest część ekspozycyjną, w której prezentowana jest historia miasta oraz narodu żydowskiego. Ażurowy podest widokowy umożliwia zwiedzającym oglądanie z góry sali, fresków, a także konstrukcji architektonicznej synagogi. Zabytek jest wyposażony w system elektroniczny umożliwiający grupowe i samodzielne zwiedzanie ekspozycji przez turystów porozumiewających się w różnych językach oraz salę multimedialną, w której obecnie prezentowana jest wystawa folkloru Powiśla Dąbrowskiego.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa żydowskiego, którzy są zachwyceni widokiem odrestaurowanej synagogi.

Remont dąbrowskiej synagogi trwał prawie pięć lat i kosztował ponad 10 milionów złotych. Blisko 6,5 milionów złotych udało się na ten cel pozyskać z funduszy unijnych.

 

RDN Małopolska , 5 czerwca 2012 r.

 

Zdjęcia z otwarcia Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej autorstwa TCI.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej