Stałe miejsce dla Panoramy Siedmiogrodzkiej

17 lipca 2017 , Tagi: kultura , Tarnów

Od dziś (17 lipca) w galerii „Panorama” na dworcu kolejowym w Tarnowie prezentowane będą wszystkie znajdujące się w zbiorach tarnowskiego Muzeum Okręgowego fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 18.00. Będzie to także okazja do pokazania zakupionego w ostatnich tygodniach, kolejnego fragmentu działa Jana Styki „Atak węgierskich huzarów z pułku Vilmosa i Koburga”. 

Panorama Siedmiogrodzka będzie pokazana po raz pierwszy w nowej lokalizacji w galerii „Panorama” na dworcu PKP w Tarnowie. Dzieło będzie tam prezentowane na stałe.

Przypomnijmy, że w 1897 roku na zlecenie Węgrów Jan Styka wraz z zespołem artystów namalował wielki obraz panoramiczny przedstawiający zdobycie Sybinu w 1849 roku przez węgierskich powstańców pod dowództwem gen. Józefa Bema. Obraz był wykonany techniką olejną na płótnie, a jego pierwotne wymiary to 120 metrów obwodu i 15 metrów wysokości. Uroczyste odsłonięcie Panoramy Siedmiogrodzkiej odbyło się w marcu 1898 roku w Budapeszcie, w 50. rocznicę wybuchu węgierskiego powstania przeciwko Austriakom. Ponieważ Węgrzy nie wywiązali się z warunków finansowych kontraktu, Styka zabrał obraz i postanowił pociąć go na kawałki. W efekcie powstała kolekcja obrazów różnych wielkości, wszystkie sygnowane podpisem autora. Styka sprzedał oprawione i nabite na blejtramy fragmenty panoramy. Do dziś udało się zidentyfikować 38 obrazów, które są lub były pozostałością po słynnej „Panoramie Siedmiogrodzkiej” Jana Styki. Część z zidentyfikowanych dotychczas fragmentów znajduje się w zbiorach polskich muzeów, pozostałe pozostają w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Tarnowskie muzeum aktualnie posiada 20 fragmentów, z czego jeden jest depozytem. Pierwszy fragment panoramy zakupiło w 1977 roku, wówczas pojawił się pomysł, żeby kompletować kolejne części dzieła.

http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci-tarnowskie/Stale-miejsce-dla-Panoramy-Siedmiogrodzkiej

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej