Spacery po Grabówce

W sierpniu, wrześniu i październiku wszyscy chętni będą mogli podczas bezpłatnych niedzielnych spacerów poznawać historię i teraźniejszość Grabówki.

Spacery odbędą się 4 sierpnia, 1 września i 6 października. Będą zaczynać się o godzinie 17, w wyznaczonych na zbiórki miejscach. W niedzielę 4 sierpnia takim miejscem będzie pomnik Wincentego Witosa na Placu Drzewnym, a spacer poprowadzi przez zachodnią część Grabówki.

Spacery to wspólne przedsięwzięcie Rady Osiedla Grabówka, Urzędu Miasta Tarnowa i Tarnowskiego Centrum Informacji. Organizatorzy przekonują, że przestrzeń Grabówki jest warta poznania i przypominają, że pierwsze wzmianki o Grabówce pojawiły się już w dokumentach z 1447 roku. Od zawsze graniczyła z Przedmieściem Mniejszym, była rolniczym, później robotniczym zapleczem Tarnowa, w czasie wojny na jej terenie Niemcy stworzyli getto, a po wojnie zbudowano osiedla mieszkaniowe. Nazwa tej części miasta pochodzi od gęsto porastających ją grabów. Organizatorzy zapewniają też, że prowadzące ulicami Grabówki przechadzki będą wyjątkowe i posłużą dostrzeżeniu tego, czego zazwyczaj nie zauważamy. Dodają również, że tradycyjne przewodniki po Tarnowie zawodzą, nie uwzględniając Grabówki, bo miasto to nie tylko renesansowa starówka, ogrody w przemysłowych Mościcach, rekreacyjne tereny na Piaskówce czy Lipiu, urokliwe ruiny na Marcince, falklandzkie blokowiska ale też tak ciekawe miejsca, jak właśnie Grabówka.

Spacery zakończą się losowaniem nagród – koszulek i kubków ze spacerowym nadrukiem wśród najbardziej wytrwałych spacerowiczów, którzy wezmą udział we wszystkich trzech przechadzkach. Dwaj szczęśliwcy, także wybrani w losowaniu dostaną też pamiątkowe karykatury. Do losowań posłużą kupony, dołączone do ulotek z trasami spacerów, które będą rozdawane przez organizatorów.

Więcej na: http://www.tarnow.net.pl/articles/s/i/258202#Spacery-po-Grab%C3%B3wce

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej