Słynni tarnowianie: Roman Brandstaetter – od zachwytu pięknem tarnowskiej katedry do twórczości religijnej

17 października 2020 , Tagi: tarnowianie
Roman to polski pisarz i poeta, autor dramatów oraz tłumacz, wybitny znawca Biblii. Urodził się w Tarnowie w 1906 r. w rodzinie zasymilowanych Żydów, był wnukiem rabina Mordechaja Dawida Brandstaettera. Ukończył filozofię i polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Językiem twórczości tego tarnowskiego pisarza był wyłącznie język polski.


Droga do zmiany wyznania

Jako dziecko Roman był oczywiście wychowywany w duchu judaizmu. Jak sam wspominał, pierwsze wątpliwości przeżywał już jednak jako jedenastolatek. Podobno służąca Brandstaetterów – Marynia – prowadziła go w tajemnicy przed rodziną do tarnowskiej katedry, gdzie razem modlili się pod obrazem Chrystusa ukrzyżowanego (do dziś można to dzieło podziwiać w głównej nawie). Chłopcu bardzo zapadła w pamięć zwłaszcza cierniowa korona i od tego czasu wizerunek Jezusa bardzo wrył się w jego świadomość. Po 1940 r. ostatecznie pisarz decyduje się przejść na katolicyzm. Chrzest przyjął w Asyżu.


Nagrody literackie

Brandstaetter był laureatem licznych literackich nagród. Między innymi Nagrody Polskiego PEN Clubu za przekłady z języka hebrajskiego, Nagrody Literackiej Miasta Poznania czy Nagrody im. Herdera. Uzyskał także Państwowa Nagrodę Artystyczną za libretto do opery „Bunt Żaków”. Otrzymał również honorowe obywatelstwo Zakopanego. Były też podejmowane starania o nominację do Literackiej Nagrody Nobla, które jednak przerwała śmierć twórcy w 1987 r.

 

Dziedzictwo

Roman Brandstaetter wniósł wiele do kultury polskiej, ogromną wrażliwość, wnikliwość w tematach religijnych, dogłębną analizę Biblii, wielki talent dramatyczny. Był ceniony przez czytelników, jego książki kupowano błyskawicznie, jednak chyba za mało uwagi poświęcali mu krytycy literaccy i badacze literatury, na szczęście powoli to się zmienia i Brandstaetter na pewno nie zostanie twórcą zapomnianym.

 

Pamiątki tarnowskie

Tarnowianie także nie zapomnieli o wybitnym pisarzu i na ulicy Wałowej możemy podziwiać pomnik Brandstaettera stojącego, opartego o ścianę i palącego fajkę. Posąg odlany został z brązu. Autorem rzeźby jest tarnowski artysta Jacek Kucaba. Imieniem poety została też nazwana jedna z miejskich ulic.

Cały artykuł na: https://tarnow.dlawas.info/wiadomosci/slynni-tarnowianie-roman-brandstaetter-od-zachwytu-pieknem-tarnowskiej-katedry-do-tworczosci-religijnej/cid,10544,a

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej