Rząd znosi kwarantannę po wyjazdach zagranicznych. Ale są haczyki!

9 lutego 2022 , Tagi: podróże

Na dzisiejszej konferencji, Adam Niedzielski zapowiedział “początek końca pandemii”. Wraz z tą deklaracją nadchodzą zmiany, które obejmą także podróżnych! Częściowo zniknie bowiem kwarantanna.

Po ostatnich zmianach przepisów dotyczących kwarantanny, sytuacja wyglądała następująco. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy były kierowane na nią tylko w przypadku powrotów spoza krajów Schengen i UE (plus Turcji, z którą Polska podpisała specjalną umowę). Osoby niezaszczepione musiały się z nią liczyć po każdym powrocie z zagranicy. W obu przypadkach mogliśmy się jednak z niej zwolnić wykonując test antygenowy lub PCR. Badanie musiało być wykonane najwcześniej 24 h przed podróżą, a najpóźniej 3 h po przekroczeniu granicy. Teraz jednak mocno się to zmieni.

Już od 11 lutego, kwarantanna nie będzie obowiązywać w przypadku powrotów z krajów Schengen. Jeśli zaś chodzi o przejazdy z pozostałych krajów, kwarantanna zostanie skrócona. Od piątku będzie ona trwała 7 dni. Zwolnione z niej zostaną osoby posiadające Unijny Certyfikat COVID-19, czyli ozdrowieńcy zaszczepieni i ci z ważnym negatywnym testem.

W skrócie najprościej jak się da wygląda to tak:

– osoby zaszczepione i ozdrowieńcy w ogóle nie muszą się martwić kwarantanną po powrocie z zagranicy
– osoby niezaszczepione są kierowane na kwarantannę tylko w przypadku powrotów spoza Schengen
– z kwarantanny można się zwolnić wykonując test PCR lub antygenowy

Jeśli chodzi o szczegóły, to na razie niestety tyle. Rząd – jak to ma w zwyczaju – zapowiedział zmiany, ale nie doprecyzował wielu kwestii. Co z krajami, które nie są w Schengen, ale są w UE (czyli np. Cyprem)? Co z Turcją?

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej