Rok z Muzeum Okręgowym

4 lutego 2016 , Tagi: Muzeum , Tarnów

W Muzeum Okręgowym w Tarnowie podsumowano rok 2015. W ciągu tych 12 miesięcy zbiory tarnowskiego muzeum powiększyły się o 261 obiektów. Najciekawsze z nich to obraz Wojciecha Weissa „Cyganka trzymająca karty”, „Portret mężczyzny” Alojzego Majchera oraz zbiór 34 rysunków Józefa Szuszkiewicza.

W minionym roku zorganizowano 33 wystawy czasowe. Największym zainteresowaniem cieszyły się: „Świat toruńskiego piernika”, „Pożegnanie z Afryką”, „Tarnów w malarstwie” oraz „Kiedy słońce było bogiem”.

Łącznie tarnowskie muzeum i jego oddziały odwiedziło w 2015 roku ponad 95 tysięcy osób. Własne dochody placówki to kwota blisko pół miliona złotych. Natomiast 300 tysięcy złotych uzyskano w formie dofinansowania spoza budżetu muzeum. Dzięki tym pieniądzom udało się m.in. zakupić obraz Weissa, wykonać konserwacje kilku fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej” i historycznego sztandaru z Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, a także wyremontować wiatę, pod którą stoją cygańskie wozy w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.

Działalność muzeum to także edukacja historyczna i kulturalna. Jej efektem jest prawie 1200 lekcji i spotkań edukacyjnych. Najczęściej odbywały się one w Ratuszu, Muzeum Etnograficznym oraz na zamku w Dębnie.

W ramach działalności wydawniczej ukazał się m.in. 20 tom „Rocznika Tarnowskiego”, kontynuowano wydawanie jedynego w Polsce naukowego czasopisma poświęconego Romom „Studia Romologica” oraz kilka publikacji poświęconym lokalnym twórcom.

Nadal trwa remont i przebudowa kamienic przy Rynku 20 i 21. Za kilka lat ma się w nich znaleźć wystawa poświęcona dziejom Tarnowa i regionu.

http://tarnowskieinfo.pl/news/14512,rok-z-muzeum-okregowym.html

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej