Robi dziury w całym. Ażurowe pisanki Doroty Banaszewskiej z Tarnowa zachwycają!

27 marca 2024 , Tagi: rękodzieło

Te pisanki to piękna, ale niezwykle delikatna ozdoba. Artystka z Tarnowa rozpropagowała w Polsce wyjątkowe, ażurowe wydmuszki wielkanocne.

Na jajka, za pomocą specjalnych wierteł, trafiają misterne wzory roślinne i architektoniczne. Jak powstają? O tym w naszej rozmowie.

Jak przyznaje, pomysł uparcie za nią „chodził” więc już wiele lat temu podjęła pierwsze próby. Artystka z Tarnowa, Dorota Banaszewska, uchodzi w Polsce za prekursorkę ażurowych wydmuszek. Spod jej rąk wychodzą pisanki, pokryte siecią misternych wzorów. Każda pisanka wymaga wielu godzin pracy w skupieniu. Ażury powstają na wydmuszkach kurzych, gęsich a nawet strusich.

– Miałam taką wizję, chciałam zrobić dziurkę w jajku. Kiedy wpadłam na ten pomysł, Internet nie był tak powszechny, więc biegałam za niektórymi ludźmi w Tarnowie, chcąc dowiedzieć się od nich, jak tę dziurkę technicznie zrobić. Miałam zwykłą wiertarkę i wizję dziurawego jajka. I potem, metodą prób i błędów, zaczęłam pomysł realizować. Jedna dziurka, druga, potem one zaczęły pękać od dziurki do dziurki, powstawał jakiś kwiatek i zaczęło wychodzić i nawet się trzymało – wspomina Dorota Banaszewska.

Więcej: https://www.eska.pl/tarnow/robi-dziury-w-calym-azurowe-pisanki-doroty-banaszewskiej-z-tarnowa-zachwycaja-aa-m7H9-mF4P-Vh6p.html

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej