Remont dawnej siedziby Muzeum Okręgowego w Tarnowie jest na półmetku

15 stycznia 2019 , Tagi: Muzeum , remonty

Ten remont da mieszkańcom Tarnowa pierwszą nowoczesną multimedialną wystawę o dziejach miasta. Wystawa powstanie w kamienicy przy tarnowskim Rynku, w której kiedyś znajdowała się główna siedziba tamtejszego muzeum. Dawne gabinety i sale wystawiennicze znikną, a pojawi się nowa przestrzeń ekspozycyjna. Remont jest już prawie na półmetku, przyznaje Andrzej Szpunar dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

– Mamy już w tej chwili położony nowy dach w oficynie od strony ulicy Kapitulnej, z pięknymi miedzianymi okuciami. Ze względu na porę roku prace koncentrują się we wnętrzu budynku – mówi Szpunar.

Prace nad nowa wystawą w Tarnowie i remontem kamienicy przy Rynku kosztują ponad 12 milionów złotych. Spora część tej kwoty to unijne wsparcie. Zakończenie całości inwestycji planowane jest na koniec 2019 roku. 

– Dobrze realizujemy harmonogram, nie mamy większych opóźnień. Mamy nadzieję, że te 12,5 miliona złotych zużyjemy w sposób całkowity z pożytkiem dla naszego miasta i dla muzeum, bo przy okazji zrobimy dwie piękne kamienice przy Rynku, którymi będziemi się mogli chwalić przez wiele lat – ocenia dyrektor muzeum.

Już po zakończeniu remontu w starej siedzibie muzeum powstanie nowoczesna wystawa o dziejach miasta. Wystawa będzie opowiadała o dziejach Tarnowa od czasów prehistorycznych po obecne. Będą ją tworzyć nowoczesne gadżety jak np. hologramy, pojawi się też piaskownica, w której najmłodsi będą mogli bawić się w archeologów. 

Na nowej wystawie wyeksponowane zostaną także odnalezione jeszcze na początku prac remontowych zabytkowe malowidła. Freski odkryto już podczas pierwszych prac w gabinetach znajdujących się na piętrze i w dawnym sekretariacie muzeum. Odnalezione malowidła są wielowarstwowe z różnych czasów i nakładają się na siebie od fazy renesansowej po XIX w.  

– Program konserwatorski tych nowo odkrytych malowideł został wkomponowany w całą inwestycję – mówi Andrzej Szpunar.

Zakończenie remontu starej siedziby tarnowskiego muzeum okręgowego planowane jest na koniec 2019 roku. 

 https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/remont-dawnej-siedziby-muzeum-okregowego-w-tarnowie-jest-na-polmetku/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej