PTTK planuje wyznaczenie nowego szlaku wędrówek

11 grudnia 2009 , Tagi: atrakcje turystyczne , turystyka

Wiosna w pełni, jest coraz cieplej. Większy ruch panuje na szlakach rowerowych.

Przez 5 lat oznakowano 600 kilometrów takich ścieżek w regionie, prace zakończono przed trzema laty. W tym roku przeprowadzona zostanie pełna inwentaryzacja, aby wiedzieć które oznaczenia wymagają wymiany. Najpilniejsze zostaną naprawione. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o szlaki piesze.

Tarnowski PTTK opiekuje się trasami o łącznej długości 550 kilometrów, głównie na Pogórzu. Każdego roku odnawiane jest oznakowanie na około 150 kilometrach. Oferta jest obecnie poszerzana.

– Trwają przygotowania wytyczenia nowego szlaku – zapowiada prezes tarnowskiego oddziału PTTK, Andrzej Łabno.

Na trasie szlaku na pewno znajdzie się Tarnów, przede wszystkim pomnik papieża Jana Pawła II przy Katedrze oraz przy kościele błogosławionej Karoliny Kózki. Oprócz tego będą tam miejscowości: Zabawa, Stary Sącz i Krościenko. Nie wykluczone, że szlak obejmie bocheńską kopalnię, gdzie zgodnie z legendą wrzuciła pierścień błogosławiona Kinga zanim górnicy zaczęli kopać sól.

Szlak będzie ujęty w formę przewodnika z opisem miejscowości. Powinien być przygotowany do października.

Podobny został wyznaczony rok temu po średniowiecznych miasteczkach. Obejmuje 12 miejscowości w tym Tuchów, Ciężkowice, Wojnicz, Zakliczyn, Nowy Sącz oraz Szczyrzyc. Wytyczona rok temu trasa, teraz dopiero będzie promowana. Ze względu na odległości pomiędzy miastami jest raczej propozycją dla zmotoryzowanych.

Tego typu turystyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tarnowskim oddziale PTTK zrzeszonych jest 550 osób, spora grupa to młodzież ze szkół średnich. Jest też sporo osób korzystających z oferty, choć nie należących do organizacji.

ESKA Tarnów

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej