Przedłużają się procedury w sprawie Młyna Szancera

20 lutego 2023 , Tagi: ciekawostka

Przedłuża się zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, która ma umożliwić rewitalizację terenu Młyna Szancera. Jesienią tarnowska konserwator zabytków zgodziła się na dobudowanie hotelu od zachodniej strony do ruiny budynku.

Spalona część Młyna miałaby natomiast posłużyć na cele kulturalno-społeczne. Problem w tym, że kiedy projekt zmienionego planu, już uzgodniony z konserwator zabytków, miał pójść pod głosowanie radnych, inwestor złożył kolejny wniosek, na który konserwator Paulina Obara się nie zgadza.

Inwestor już i tak dostał możliwość dużej rozbudowy kubatury. To wystarczające. Trzeba wykorzystać strukturę zabytkową i zaadaptować ją do nowych funkcji. Powierzchnia, którą inwestor ma do zabudowy, jest wystarczająca. Gdybym dopuściła taką linię zabudowy, która była teraz proponowana, Młyn byłby obudowany praktycznie z każdej strony. Tak nie można. Trzeba wyeksponować strukturę zabytkową Młyna. Są wpisane tylko poszczególne budynki, nie cały zespół. Zalecenia powinny wystarczyć inwestorowi – tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Paulina Obara

Podobnie uważa prezydent Tarnowa, który skłania się do przedstawienia pod głosowanie radnych wcześniej uzgodnionego z konserwator zabytków planu zagospodarowania przestrzennego.

– Być może nie ma takiego stanu, który byłby satysfakcjonujący i dla inwestora, i konserwatora. Ten kompromis buduje się w tej chwili. Myślę, że uwagi konserwatora trzeba traktować bardzo poważne. Inwestor otrzymał w nowym projekcie to wszystko, o co wnioskował. Więc myślę, że należy zakończyć te prace legislacyjne w tej części naszego planu miejscowego. Projekt nowego planu przewiduje możliwość dobudowy obiektu hotelowego obok młyna. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten projekt inwestycyjny był realizowany – podkreśla prezydenta Tarnowa, Roman Ciepiela.

Wprawdzie przedstawiciel Grupy Arche powiedział Radiu Kraków, że chce jeszcze rozmawiać o ostatnim, odrzuconym przez konserwator elemencie inwestycji, ale też podkreślił, że bez względu na efekt tych rozmów, plan rewitalizacji Młyna Szancera nie jest zagrożony.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej