Projekt polskich studentów najlepszy w Europie! Umożliwi kierowcom uniknięcie kolizji ze zwierzętami

21 stycznia 2022 , Tagi: cieakwostka , podróże

Sensideer to system inteligentnego ostrzegania o możliwości pojawienia się zwierząt w pobliżu leśnych odcinków dróg. Umożliwi kierowcom uniknięcie kolizji.

– W Europie znajduje się blisko 100 tysięcy kilometrów dróg wysokiego ryzyka, na których dochodzi do wypadków i kolizji z dzikimi zwierzętami. Rocznie poszkodowanych zostaje co najmniej 30 tysięcy osób. Skupiliśmy się na termowizji. Chcemy za pomocą temperatury wykrywać zwierzęta, które będą podchodziły do drogi. Za pomocą czujników chcemy alarmować kierowcę przez sygnały świetlne przy drodze lub przez fale radiowe do radia kierowcy. Możemy się też połączyć do nawigacji, żeby poinformować kierowcę o nadchodzącym niebezpieczeństwie – mówi Maciej Skorupski z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Obecnie istniejące rozwiązania, takie jak analogowe znaki drogowe ostrzegające przed leśnymi zwierzętami, są nieefektywne. Nie zdaje egzaminu również instalacja płotów, gdyż takie rozwiązanie działa niekorzystnie z punktu widzenia ochrony środowiska, bo w znacznym stopniu ogranicza migrację czy wędrówki zwierząt.

Nagrodzony projekt powstał w ramach programu “Seeds for the Future Polska” organizowanego przez Huawei oraz PIM. Jego celem jest rozwijanie talentów w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz wymiana międzykulturowa. Program jest skierowany do najzdolniejszych studentek i studentów, którzy biorą również udział w szkoleniach i warsztatach prowadzonych przez światowej klasy ekspertów.

W styczniu studenci zaprezentują swój projekt podczas finału globalnego konkursu, gdzie zmierzy się on z innymi projektami z całego świata. Jeśli projekt zostanie wysoko oceniony, zostanie wdrożon

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/krakow/projekt-polskich-studentow-najlepszy-w-europie-umozliwi-kierowcom-unikniecie-kolizji-ze-zwierzetami

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej