Prezydent na obchodach 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

19 stycznia 2020 , Tagi: historia , wydarzenia

Prezydent Andrzej Duda przybył w niedzielę do Wierzchosławic na obchody 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, wybitnego działacza chłopskiego i premiera II RP. Uroczystość odbywa się w rodzinnej miejscowości przywódcy ruchu ludowego.

Dzisiejsze postrzeganie polskiej wsi i polskich rolników jest ukształtowane przez wizję, jaką nadał im Wincenty Witos – mówił w niedzielę w Wierzchosławicach prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił prezydent, Wierzchosławice są nie tylko symbolem polskiego ruchu ludowego. “Dla mnie są także symbolem znaczenia polskiej wsi i polskich chłopów, polskich rolników poprzez osobę Wincentego Witosa. (…) Witos był w naszej historii postacią jedyną w swoim rodzaju, nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała” – stwierdził prezydent.

Jak dodał, “dzisiejsze postrzeganie polskiej wsi i polskiego rolnika, dzisiejsze ukształtowanie społeczeństwa, poprzez ostatnie dziesięciolecia, od śmierci Wincentego Witosa, a więc od 1945 poprzez wszystko co było ważne, postawę polskich rolników, powstanie Solidarności Rolników Indywidualnych, (…) jest głęboko ukształtowane wizją, jaką polskiej wsi i polskiemu chłopu, polskiemu rolnikowi w polskim państwie nadał Witos” – mówił.

Podkreślił też, że Wincenty Witos nauczył nas, że człowiek polskiej wsi jest tak samo godny, jak każdy inny obywatel RP, “choćby miał na głowie dziesięć profesorskich tytułów i pięć królewskich koron włożonych, choćby miał wszystkie szlacheckie tytuły, jego godność nie różni się od godności rolnika”.

Prezydent wskazywał też na rolę rolników, którzy zapewniają Polsce bezpieczeństwo żywnościowe. “To jest wielka rola, którą dzisiaj spełniają polscy rolnicy i realizują ją w sposób doskonały. To jest dzisiaj ogromna część polskiego PKB, ogromna część polskiej gospodarki, dynamicznie się rozwijającej, coraz nowocześniejszej. To jest ogromna, zwiększająca się z roku na rok, część polskiego eksportu” – mówił prezydent.

Więcej na: https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/prezydent-andrzej-duda-na-obchodach-146-rocznicy-urodzin-wincentego-witosa/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej