W krainie polskiego bieguna ciepła

18 marca 2024 , Tagi: rynek-turystyczny.pl

Niewiele jest miejsc w Polsce, które łączą w sobie podróż do pięciu zmysłów. Jednym z nich jest subregion tarnowski, słynący z jednego z najciekawszych szlaków winnych – EnoTarnowskie – i okolicy zachwycającej wieloma atrakcjami turystycznymi, niezwykłymi widokami i lokalnymi smakami.

Region ten zaskakuje nowymi pomysłami i gościnnością, a jego stolica – Tarnów, nazywany polskim biegunem ciepła, może pochwalić się winnicą w sercu miasta. Powstała ona w najcieplejszym miejscu, na terenie dawnej morelowni, przylegającej od zachodu do parku Sanguszków na tarnowskich Gumniskach, gdzie rodzina ta miała swoją winnicę. 

NAJMNIEJSZA WINNICA

Są miejsca, które od pierwszego wejrzenia sprawiają, że chętnie do nich wracamy i polecamy je innym. Jednym z nich jest Centrum Produktu Lokalnego w malowniczo położonej Rzuchowej, kilkanaście kilometrów od Tarnowa. Obiekt jest znakomicie wyposażony – ma profesjonalne zaplecze kuchenne, dwie przestronne sale degustacyjne mogące przyjąć jednocześnie 80 osób oraz sklepik z lokalnymi produktami. Każda wizyta musi być poprzedzona wcześniejszą rezerwacją telefoniczną, bo miejsce to, niezwykle popularne wśród lokalnych mieszkańców, proponuje warsztaty kulinarne, wiosną i latem warsztaty zielarskie, pszczelarskie, ekologiczne oraz prelekcje promujące slow road i slow food oraz… najlepszą kawę w okolicy. Można tutaj zrobić świetne zakupy lokalnych produktów i fasoli Piękny Jaś, która króluje w różnych wyrobach i w codziennym menu. Jednym ze specjałów są pierogi z farszem z fasoli, orzechów z dodatkiem miodu polane masłem oraz przepyszna zupa fasolowa. Dobrym duchem tego miejsca jest Barbara Zych, która w roku 2011 wspólnie z Janem Czają, dyrektorem biura Lokalnej Grupy Działania „Dunajec Biała” i członkiem zarządu Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, stworzyła projekt Paczka od Rolnika. Projekt ten zyskał wielu klientów, którzy cenią sobie produkty ekologiczne najlepszej jakości.

Cieszył się ogromnym zainteresowaniem w czasie pandemii. Największą atrakcją jest jednak otoczenie obiektu, na które składają się: ogródek edukacyjny, pasieka i prawdopodobnie najmniejsza winnica w Polsce – Epigon. Obiekt nawiązuje do historycznych upraw winorośli w tym regionie. Powstała w 2020 r. na historycznym terenie zespołu dworsko-parkowego w Rzuchowej, gdzie niegdyś były już uprawiane winorośle. Założyciele winnicy, zainspirowani lokalną historią, zaproponowali kilka tematów warsztatów dla zorganizowanych grup turystycznych i indywidualnych turystów, angażując w to także okolicznych winiarzy.

Więcej: https://www.rynek-turystyczny.pl/artykul/41062/w-krainie-polskiego-bieguna-ciepla

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej