Tarnów, słoneczne miasto
Tarnów, dawne galicyjskie miasto, zaliczone zostało przez CNN do piętnastki najładniejszych małych miast w Europie.
Tarnowskie Stare miasto jest perłą polskiego renesansu, z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym z czasów lokacji miasta w 1330 roku. Ratusz stojący pośrodku Rynku zdobi wspaniała attyka oraz najstarszy w Polsce działający zegar. W zabytkowych kamieniczkach czynne są liczne restauracje, kawiarnie i puby.
Wprawdzie tramwaje nie jeżdżą po Tarnowie już od ponad 80 lat ( w 1942 roku osiem wagonów typu Sanok SW1 zostało przekazanych przez władze niemieckie do okupowanego Lwowa), jednak jest jeden słynny wagon – replika tarnowskiego tramwaju przy pl. Sobieskiego.
Od 2010 roku mieści się w nim Cafe Tramwaj. Kawiarnia – poza wyjątkową miejscówką – zaprasza na powszechnie docenianą kawę i ciasta. www.facebook.com/CafeTramwaj
Bazylika
Odwiedzamy Bazylikę Katedralną Nawiedzenia NMP, z wysoką na 72 m wieżą. We wnętrzu katedry podziwiać można Tarnowską Pietę oraz gotycko-renesansowe nagrobki Tarnowskich. Piętrowy pomnik hetmana Jana Tarnowskiego i jego syna Krzysztofa uważany jest za najbardziej monumentalny w Europie (13,8 m wysokości i 5,6 m szerokości).
Słynni tarnowianie
W Parku Strzeleckim na wyspie znajduje się grobowiec bohatera Polski i Węgier generała Józefa Bema, który urodził się w Tarnowie. Na na sześciu wysmukłych korynckich kolumnach wznosi się sarkofag kryjący prochy Generała, uczestnika Powstania Listopadowego oraz Wiosny Ludów na Węgrzech, gdzie dowodził Armią Siedmiogrodzką w bitwie pod Sybinem 11 marca 1849 roku. Przy ulicy Wałowej przy niewielkim placyku stoi pomnik Józefa Bema, a na ścianie sąsiedniej kamienicy znajduje się mural z fragmentem Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki. Fragmenty pociętej panoramy znajdują się w tarnowskim Muzeum Okręgowym. Na elewacji hotelu Tarnovia znajduje się monumentalna mozaika przedstawiająca generała Bema w bitwie pod Aleppo w Syrii.