Przed sezonem wakacyjnym
Już kilkadziesiąt gospodarstw agroturystycznych działa w regionie tarnowskim. – Na ten sezon przygotowują bogatą ofertę – ocenia Marcin Pałach z Tarnowskiego Regionalnego Centrum Koordynacji i Obsługi Turystyki.
Jeszcze kilka lat temu agroturystyka była traktowana po macoszemu. Jednakże za nieprawdziwe należy uznać stwierdzenie, że jest całkiem nowym działem turystyki, na który moda przybyła do nas z zachodu. Wypoczynek na wsi u rolnika ma w naszym kraju długą tradycję. W tym miejscu przypomnieć należy chociażby zakładowe Wczasy pod Gruszą , czy wyjazdy na wieś do rodziny (tańsze i łatwiej dostępne niż wykupione turnusy wczasowe). Obecnie liczba kwater agroturystycznych rośnie bardzo szybko. Zmienia się także tendencja w pełnionej przez nie funkcji. Nie są to już gospodarstwa rolnicze nastawione na dodatkowy zysk, lecz coraz częściej gospodarstwa wyspecjalizowane w tego typu ofertach turystycznych, o wysokim standardzie, z wieloma atrakcjami turystycznymi.
Wyższą formą agroturystyki jest ekoturystyka czyli wypoczynek w gospodarstwach ekologicznych.
Pamiętając o roli ekologii w obecnym świecie można przewidywać, że ta forma wypoczynku będzie rowijać się coraz intensywniej. Obecnie propagowaniem wypoczynku agroturystycznego zajmuje się polski oddział Europejskiego Centrum Ekologicznego Rolnictwa i Turystyki (ECEAT). Dysponuje on kilkuset kwaterami, rozrzuconymi po różnych zakątkach naszego kraju, w tym kilkoma w okolicach Tarnowa – tłumaczą pracownicy tarnowskiego oddziału Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Często kwatery te mają certyfikat stowarzyszenia producentów żywności metodami ekologicznymi Ekoland . Wraz ze wzrostem zainteresowania ofertą wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych zarysował się problem dokonania kategoryzacji tego typu obiektów. Tematem tym zajęła się Polska Federacja Turystyki Wiejskiej Gospodarstwa Gościnne tworząc ogólnopolski system informacji agroturystycznej. Obiekty funkcjonujące w ramach systemu zostały poddane kategoryzacji w oparciu o typy zakwaterowania. W najbliższym czasie informacje te zostaną udostępnione w sieci internetowej. Zdaniem M. Pałacha gospodarstwa z naszego regionu nie maja się czego wstydzić – ich standard nie odbiega na niekorzyść, a wielu przypadkach jest nawet wyższy niż w innych regionach kraju.
Tygodnik Extra Tarnów